12 NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2022 ROKU

1. PETE CABRINHA ODCHODZI Z CABRINHA.

Pete na początku roku poinformował, że odchodzi z firmy która nosi jego imię i nie jest już odpowiedzialny za żaden z projektów, rozwój firmy oraz marketing. Czy to oznacza koniec dla jednej z pierwszych marek kite z hawajskim rodowodem? Nic z tych rzeczy, Pete odchodzi na zasłużoną emeryturę, ale nadal będzie pływać, wspierać i reprezentować „swoją” markę na wodzie.

Pete Cabirnha

2. LIAM WHALEY ODCHODZI Z F-ONE DO DUOTONE.

Chociaż ta głośna informacja pojawiła się pod koniec 2021 roku to oficjalnie od 2022 Liam zasilił szeregi Duotone. Młody Hiszpan jest jednym z najbardziej utalentowanych kitesurferów na świecie. Mistrz Świata Freestyle z 2015 roku oraz dwukrotny medalista King of the Air jest sponsorowany również przez Porsche i prowadzi swój kanał na YouTube. Jak chcecie sprawdzić co u Liama sprawdzajcie jego super bloga „Life of Whaley”.

3. WYPADEK JANKA GRZEGORZEWSKIEGO.

Po bardzo udanym ubiegłym roku i wygraniu Big Air Kite League młody, utalentowany Polak był czołowym zawodnikiem w stawce i jednym z faworytów w tegorocznej edycji King of the Air. Niestety w maju Janek zaliczył poważny wypadek podczas zawodów w Tarifie. Po jednym ze skoków Janek z dużą siłą spadł na skałę pod wodą i doznał złamań w obu nogach m.in. kości piszczelowej oraz kostki. 

Czy kontuzja zakończy karierę Janka? Czas pokaże, narazie pod okiem wielu specjalistów przechodzi rehabilitację, która idzie bardzo dobrze! Życzymy jak najszybszego powrotu na wodę, niech Red Bull doda Ci skrzydeł!

Janek Grzegorzewski kontuzja

4. KUBA KAPTURSKI DEBIUTUJE NA MISTRZOSTWACH ŚWIATA JUNIORÓW.

Nasz młody zawodnik oraz instruktor w Kite.pl Kuba Kapturski, Mistrz Polski U-19, zadebiutował na Mistrzostwach Świata Freestyle U-19 w Tarifie i zajął wysokie 5-te miejsce. Kuba mieszka na Teneryfie gdzie uczęszcza do szkoły i w przerwie pomiędzy szkołą i nauką pływa na wszystkim czym się da: kite, surfingu, wingfoilu, kitefoilu oraz trenuje do kolejnych kite zawodów. Kubuś życzymy, żeby rok 2023 był jeszcze lepszy!

Kuba Kapturski kitesurfing

5. PODWÓJNE KITELOOPY.

Szalony progres i niesamowity rozwój wśród zawodników big air nie ma końca. Po wprowadzeniu przez Janka Grzegorzewskiego do kite gry ewolucji z Contra loopami i kilkoma rotacjami nadszedł czas na podwójne pętle latawcami. Prekursorem manewrów takich jak double loop czy S-Loop był w tym roku szalony holender Giel Vlugt. Oczywiście długo nie musieliśmy czekać na kolejnych śmiałków i próby wykonania tych bardzo ekstremalnych i ryzykownych ewolucji. Czy w tym roku zobaczymy coś bardziej szalonego? Kto wie, na pewno nie próbujcie tego sami na wodzie!

6. JULIA DAMASIEWICZ WYGRYWA REGATY PUCHARU ŚWIATA W KITESURFINGU

Julia wygrała pierwsze w tym sezonie regaty Pucharu Świata w olimpijskiej konkurencji Formula Kite. Regaty z cyklu KiteFoil World Series zostały rozegrane w Austrii. 17-letnia reprezentantka Polski i Ambasadorka PGE Sailing Team Poland ma już na swoim koncie tytuł mistrzyni Europy seniorek, mistrzostwo świata juniorek i młodzieżowe wicemistrzostwo świata. Julka to nasza nadzieja na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Życzymy dalszych sukcesów!

Julia Damasiewicz z pucharem kitefoil

7. MISTRZOSTWA ŚWIATA GKA GLOBAL KITE WORLD.

W tym roku udało rozegrać się cztery przystanki freestyle oraz dwa przystanki kite surf w ramach zawodów Mistrzostw Świata GKA Global Kite World Tour. Tegoroczna edycja to całkowita dominacja zawodników Duotone. Mistrzynią Świata Kite Freestyle została po raz czwarty z rzędu nastoletnia brazylijka Mikaili Sol. Mistrzem Świata Kite Freestyle został sycylijski tytan pracy Gianmaria Coccoluto, a w dyscyplinie Kite Surf całe pudło zdominowali zawodnicy Duotone: James Carew, Matchu Lopes oraz Pedro Matos. W roku 2023 odbędzie się  łącznie aż 15 przystanków Kite Freestyle, Kite Surf, Big Air oraz Hydrofoil Freestyle. Sprawdź terminarz GKA 2023 i podsumowanie wszystkich przystanków GKA Freestyle.

Duotone Team podium

8. MISTRZOSTWA ŚWIATA WING FOIL.

Mistrzostwa Świata Wingfoil GWA World Cup Tour nie zawiodły wszystkich wing świrów. Na zawodach poziom wzrósł niesamowicie w stosunku do pierwszej edycji, która odbyła się zaledwie dwa lata temu! W tegorocznej serii zawodów zobaczyliśmy aż 6 przystanków w dwóch dyscyplinach Surf-Freestyle oraz Surf-Slalom. O tytule Mistrza Świata zadecydowały finałowe zawody rozgrywane w Brazylii. Zobaczcie podsumowanie sezonu – GKA WINGFOIL 2022.

Najlepszymi zawodnikami na świecie zostali:

Surf Freestyle – Paula Novotna (CZE) oraz Malo Guénolé (FRA)
Surf Slalom – Flora Artzner (FRA) oraz Titouan Galea (FRA).

Kolejny rok to jeszcze więcej przystanków (aż 13!) i więcej rywalizacji – sprawdź kalendarz.

9. PSWING – Polskie Stowarzyszenie Wing

W tym roku powstało Polskie Stowarzyszenie Wing, które ma na celu organizację, popularyzację i rozwój tej nowej, fascynującej, rozwijającej się w super szybkim tempie dyscypliny. Pod koniec maja w Chałupach odbył się pierwszy kurs instruktorski winga, a jednym z nowo upieczonych instruktorów był Sebastian Dudek, właściciel Kite.pl, znany również jako Wing Świr 😉

A Ty próbowałeś już winga?!

Polskie Stowarzyszenie Wing

10. Maciek Rutkowski zostaje Mistrzem Świata PWA. 

Maciek Rutkowski jest pierwszym Polakiem w historii, który wygrał prestiżowy cykl PWA World Tour. Po tytuł sięgnął w slalomie, czyli w najbardziej ekstremalnej i widowiskowej konkurencji, w której zawodnicy rozwijają prędkości sięgające 70 km/h. Tegoroczny finał był wyjątkowo dramatyczny. Maciek odpadł z rywalizacji po tym, jak wpadł na reklamówkę pływająca po morzu, zaliczył spektakularną „katapę” i połamał sprzęt! Sądził, że szansa na tytuł przepadła, ale los oddał mu to, na co ciężko pracuje od 20 lat. Po kilku minutach rywale zaczęli dopływać do mety w takiej kolejności, że nawet czwarte miejsce, które Maciek zaliczył ostatecznie w tych regatach, dało mu zwycięstwo w całym cyklu i upragnione trofeum. Gratulujemy Maciek! Słupsk rulez 😉 

Maciek Rutkowski PWA Japonia

11. DZIESIĄTA EDYCJA KING OF THE AIR.

Red Bull King of the Air to najbardziej szalone zawody w big air kitesurfingu na świecie. W tym roku odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja tej niezwykłej imprezy i na pewno przejdzie do historii. Zawody zostały zdominowane przez nową generację „young guns”, którzy odjechali poziomem starym wyjadaczom, czołowym zawodnikom z poprzednich edycji. Na wszystkich stopniach podium zasiadło trzech debiutantów, a ich średnia wieku wyniosła 17 lat! Nagrodę za najlepszy trick zdobył drugi raz z rzędu Liam Whaley. Jak nie widziałeś zawodów to obejrzyj powtórkę KOTA 2022.

2022 Red Bull King of the Air wyniki:

1. Lorenzo Casati (ITA) 34.97
2. Jamie Overbeek (NED) 30.84
3. Andrea Principi (ITA) 29.77

12. LORENZO CASATI ODCHODZI Z DUOTONE.

Po zdobyciu historycznego tytułu w zawodach King of the Air, Lorenzo podziękował Duotone za 3 lata współpracy i poinformował, że przechodzi do teamu Cabrinha razem ze swoim młodszym bratem Leonardem. Wraz z tą informacją team Lorenza uchyla rąbka tajemnicy o nowym latawcu big air w kolekcji Cabrinha – NITRO.

Lorenzo Casati King of the Air