14 najważniejszych kite wydarzeń 2020 roku

Zebraliśmy dla Was 14, naszym zdaniem, najważniejszych wydarzeń w branży kitesurfingowej w Polsce i na Świecie.

1. Kevin Langree kończy współpracę z Naish.

Rok zaczął się newsem, który z perspektywy całego roku był chyba najgrubszym i najbardziej zaskakującym. Żywa legenda kitesurfingu Kevin Langree po 20 latach! współpracy odchodzi z teamu Naisha. Nie ma chyba drugiego zawodnika, który byłby związany tak długo z jedną marką. Miejsce Kevina w teamie Naisha zajmuje Christophe Tack – mistrz Świata PKRA z roku 2014. Choć jego najlepszy czas już minął, to jest on nadal jednym z topowych zawodników wakestyle.

2. Kevin Langree startuje z marką Reedin.

Odejście od Naisha po 20 latach napewno było arcytrudną decyzją, ale dla Kevina motorem do jej podjęcia było rozpoczęcie nowej przygody z własną marką pod nazwą Reedin. Co ciekawe partnerem Kevina w tym projekcie jest Damien Girardin, wieloletni projektant w Naishu, więc panowie bardzo dobrze się znają.

3. Dida zakłada Kiteline. 

Nasz kolega i instruktor Kite.pl Maciej Didowicz z początkiem roku wystartował ze swoim kanałem Kiteline na Facebook i Youtube. Zamieszczamy tą informacje w zestawieniu, bo naszym zdaniem na polskim rynku to najciekawszy taki projekt w roku 2020. Kiteline to strona komentująca wydarzenia z branży kite: podcasty, vlogi, porady, wywiady i sylwetki legend, felietony dodatkowo okraszona charakterystycznym dla Didy lekkim stylem pisania i mówienia. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji posłuchać lub poczytać Didy koniecznie musicie to nadrobić!

4. King Of The Air 2020

Jedne z najbardziej widowiskowych i prestiżowych zawodów kitesurfingowych. Po kilku dniach oczekiwania i braku odpowiednich warunków 6 lutego wystartowała kolejna edycja Red Bull King of the Air. Cały event odbył się w Cape Town na słynnym Kite Beach. Zawody wygrał Jesse Richman, a 2 i 3 miejsce na podium zajęli odpowiednio Nick Jacobsen i Aaron Hadlow. 

W tegorocznej edycji zabrakło naszego rodaka Janka Grzegorzewskiego, który po zakwalifikowaniu się do zawodów kilka tygodni przed startem doznał kontuzji i niestety skreślił swoje szansę na walkę o tytuł mistrza, jeżeli chcecie wiedzieć jak do tego doszło sprawdźcie wywiad z Jankiem dla Red Bull.

Kontuzje jednak nie przytrafiają się tylko najmłodszym zawodnikom w stawce. Kilka dni temu podczas treningu nogę złamał wcześniej wspomniany – Jesse Richman i niestety nie obroni tytułu z poprzedniego roku, życzymy Jessemu jak najszybszego powrotu do zdrowia!

Niestety w związku z rozwojem pandemii w RPA i nałożonymi obostrzeniami kolejna edycja zawodów zaplanowana w terminie 30.01-14.02.2021  stoi pod dużym znakiem zapytania 🙁 Trzymajmy kciuki za KOTA 2021!

5. Zmiana właściciela marki Cabrinha. 

Po 20 latach działalności Pete Cabrinha wraz z Jon Medica, wieloletnim zawodnikiem teamu Cabrinha i właścicielem Water Bound Investments wykupują markę Cabrinha od grupy Pryde, w której skład wchodzą brandy Neilpryde i JP. Cały komunikat można przeczytać na stronie Cabrinha.

To kolejna z dużych transakcji na rynku kite i zmian właścicieli. W roku 2018 podobna odbyła się z udziałem North i Duotone o czym pisaliśmy tutaj, rok temu sprzedaż Core Kiteboarding przez założyciela Bernie Hiss, zakup marki Mystic przez North oraz sprzedaż i zmiana właściciela polskiej marki Nobile.

Zobaczcie video Kiteline z serii legendy kitesurfingu:

6. Helena Brochocka w teamie Naish International.

Nie mogło być inaczej. Skoro Christophe Tack jest wieloletnim partnerem naszej rodaczki i przechodzi do Naisha to i Hela zmienia barwy i wychodzi z teamu Liquid Force. Na pewno przyczyniła się do tego również kondycja samej marki LF o czym piszemy w następnym punkcie. Niewątpliwie mamy być z czego dumni, bo w międzynarodowych teamach poza Helą mamy jeszcze Karolinę Winkowską w Slingshot i Kasię Lange w Nobile. Dziewczyny w tej kwestii biją na łeb Panów 🙂

7. Liquid Force Kiteboarding kończy działalność. 

Choć w Polsce nigdy nie zdobyła większego uznania to w Stanach Zjednoczonych, które są ogromnym rynkiem kite, marka Liquid Force swego czasu miała silną pozycję. Pandemia napewno dołożyła swoje, ale już wcześniej odeszły z firmy najważniejsze osoby: menadżer, projektant, Christophe Tack. Jednak Liquid Force to również foil (na którego jako jedni z pierwszych mocniej postawili) i wakeboard, w którym przede wszystkim bardzo dobrze sobie radzą. Te działalności firma nadal będzie prowadziła i rozwijała kontynuując pod marką Liquid Force.

Liquid Force Kitesurfing list o zakończeniu działalności.

8. Marek Rowiński w teamie F-One. 

Niewątpliwie jest to w Polsce hit transferowy roku 2020, a może i kilku ostatnich sezonów. Po latach współpracy z Cabrinha Marek Rowiński, jeden z najlepszych kitesurferów w Polsce, zmienia barwy. F-One nie tylko w Polsce, ale i na Świecie przez ostatnie sezony rośnie w siłę, wypuszczając bardzo dobre produkty i prowadząc świetny marketing.

9. Mistrzostwa Europy w Formule Kite Foil w Pucku.

18 sierpnia po raz pierwszy w Polsce odbyły się Mistrzostwa Europy w Formule Indywidualnej Kite Foil. Prawie 100 najlepszych zawodników i zawodniczek z całej Europy przyjechało do Pucka rywalizować o medale. Po sześciu dniach rywalizacji Julia Damasiewicz w wieku 15 lat została Mistrzynią Polski i Mistrzynią Europy w Formule Kite Foil, a Magda Woyciechowska (16 lat) zdobyła odpowiednio medal srebrny i brązowy. To wielki sukces dla polskich zawodniczek przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu w 2024 roku.

10. Kolejne edycje Śledź Contest.

W 2020 roku mieliśmy przyjemność oglądać trzecią i czwartą edycję najbardziej widowiskowych zawodów freestyle w Polsce. Śledź Contest to amatorskie zawody organizowane przez zajawkowiczów dla zajawkowiczów, w których udział biorą głównie zawodnicy zaproszeni. W trzeciej edycji wystartowało aż 27 zawodników i zawodniczek!

Gratulacje dla inicjatora Marka Rowińskiego za organizowanie tak super eventu i rozwój freestylowej społeczności w Polsce!

11. Powrót marki Naish do Polski i wizyta Christophera Tacka w Chałupach.

I znowu na tapecie Naish tym razem za sprawą powrotu tej marki do Polski po kilkuletniej nieobecności. Wydarzeniem temu towarzyszyła wrześniowa wizyta Christophera Tacka na Chałupach 6! Mamy szczęście do mega zawodników i legend, bo w zeszłym roku odwiedzili nas Aaron Hadlow i Airton Cozzolino, czyli absolutny top w świecie kitesurfingowym 🙂

Christophe Tack na kempingu Chałupy 6

Nowym dystrybutorem jest firma Pro Surf, zapraszamy do odwiedzenia polskiej strony Naish.

12. Martyna Konkel i Katarzyna Lange na Pucharze Świata GKA.

Podczas (niestety) jedynego przystanku Pucharu Świata GKA Freestyle w tym roku, który odbył się w dniach 17-21 listopada w Brazylii mieliśmy okazję zobaczyć w akcji nasze rodaczki – Martynę Konkel i Katarzynę Lange, której udało się awansować do półfinału SuperKite Brazil 2020! Jak już pisaliśmy wcześniej dziewczyny na kajcie to nasza duma narodowa 🙂

13. PZKITE i Europejska Rama Kwalifikacyjna.

Ministerstwo Sportu przyznało PZKite prawo certyfikacji uprawnień instruktorskich w kiteboardingu. Polski Związek Kiteboardingu został JEDYNĄ w Polsce i jedną z pierwszych na świecie instytucją walidującą (sprawdzającą efekty kształcenia) oraz certyfikującą uprawnienia instruktorskie z kiteboardingu na poziomie III PRK (Polskiej Ramy Kwalifikacji), zgodnym z EQF (European Qualifications Framework*). 

Dzięki pozytywnemu zaliczeniu procesu walidacji i otrzymaniu certyfikatu, polscy instruktorzy będą mogli w prosty sposób odnieść własne kwalifikacje do poziomu Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK / EQF), a dzięki temu porównywać poziomy z różnych państw członkowskich, ułatwiając nostryfikację lokalnych uprawnień w innych krajach. Pozwoli to uniknąć problemów z akceptacją certyfikatów wydawanych przez poszczególne kraje na terytorium Unii Europejskiej, a także poza jej granicami.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Polskiego Związku Kiteboardingu.

Licencja Instruktora Polskiego Związku Kiteboardingu

14. Pierwsze zawody Wing Foil. 

Jeszcze do niedawna wingfoil jako nowy sport budził skrajne emocje od prześmiewczych komentarzy po wizje jakoby miał on wyprzeć kitesurfing. Dziś trzeba przyznać, że wing na dobre zagościł i jest „pełnoprawnym” sportem czego potwierdzeniem są pierwsze Mistrzostwa Świata. 10-14 Listopada odbył się pierwszy event GWA Wigfoil World Tour 2020 w Fortalezie w Brazylii, a drugi na koniec roku 27-30 grudnia w Tarifie w Hiszpanii. 

Pełne relacje z zawodów i wyniki znajdziecie tutaj.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł zapraszamy do innych wpisów na naszym blogu.

Tagi

Tagi przypisane do tego artykułu: Brak tagów przypisanych do tego artykułu.