10 NAJWAŻNIEJSZYCH KITE WYDARZEŃ 2021 ROKU

Zebraliśmy dla Was 10, naszym zdaniem, najważniejszych wydarzeń w branży kitesurfingowej w Polsce i na Świecie w roku 2021.  

1. Karolina Winkowska na podium Pucharu Świata Freestyle GKA World Tour.

Po 6 latach przerwy w zawodach freestyle Karolina pokazała, że nadal potrafi w kitesurfing 🙂 Na ostatnim przystanku Pucharu Świata w Brazylii zajeła 3 miejsce na podium za młodą brazylijką Mikaili Sol i Ritą Arnaus. Obecnie Mika jest na najlepszej drodze żeby pobić rekord Giseli Pulido, która zdobyła 10 tytułów Mistrzowskich. Podczas przystanku w Cumbuco swoją formę potwierdziła odpływając jak pierwsza kobieta podwójnego Handle Passa 317! Dla przypomnienia Karolina zdobywała tytuł Mistrzyni Świata w 2012, 2014 i 2015 roku.

Podium GKA Superkite Brazylia 2021

2. Zmiana konkurencji kite na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024.

Konkurencja Formula Kite kobiet i mężczyzn w programie Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Taką decyzję podjął Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Z programu igrzysk wycofana została konkurencja Formula Kite Mixed Relay (dwuosobowa sztafeta mieszana), a finalnej akceptacji nie uzyskał Double-handed Mixed Offshore (dwuosobowy kilowy jacht morski).

Wybór konkurencji Formula Kite z pewnością wzbudzą sporo emocji i dyskusji, niemniej trzeba pamiętać, że tak jak zmienia się świat, ewoluuje także żeglarstwo. Kitesurfing ma szanse być konkurencją widowiskową, przyciągającą młodzież, na czym bardzo zależy nam i MKOl, co więcej jest niezwykle popularną konkurencją, w której Polacy należą do ścisłej światowej czołówki, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.” – podsumowuje Tomasz Chamera Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wyścig formula kitesurfing foil

3. Pat Goodman wraca do Cabrinha.

Jeden z najlepszych na Świecie projektantów latawców, twórca legendarnych modeli Cabrinha Switchblade, Drifter czy mniej popularnego FX-a. Pat w Cabrinha był praktycznie od samego początku tej marki. W roku 2018 dołączył do teamu nowego Northa założonego przez jego przyjaciela Mike’a Raper, który zostawił Cabrinha i Neil Pryde. Tam stworzył bardzo udane modele Reach i Orbit. Jesteśmy bardzo ciekawi co przyniesie jego powrót do Cabrinha!

Pat Goodman projektant latawców

4. Premiera Allseasons Kite Movie.

Pierwszy polski pełnometrażowy film o kitesurfingu przy którego powstaniu mieliśmy przyjemność uczestniczyć. To film nie tylko dla miłośników kitesurfingu. To film o pasji, marzeniach, wyzwaniach i odpowiedzialności. Premiera odbyła się w warszawskim Multikino Złote Tarasy, a następnie otwarte pokazy we wszystkich Multikino w Polsce. Dla tych co przegapili lub nie mieli możliwości obejrzenia filmu w kinie mamy dobrą wiadomość! Prawdopodobnie niebawem film będzie udostępniony na jednej z głównych platform streamingowych. Obserwujcie profil AllSeasons na facebooku – tam znajdziecie oficjalną informację. 

5. Janek Grzegorzewski w teamie Red Bull.

Chyba nie ma większej nobilitacji dla sportowca ekstremalnego niż reprezentowanie barw czerwonych byków. Prestiż, najlepsza ekipa zawodników i najbardziej szalone projekty. Gratulujmy Janek!

Janek Grzegorzewski w teamie Red Bull

6. Zawody King Of The Air 2021.

KOTA to zdecydowanie najbardziej prestiżowe zawody kitesurfingowe na świecie. Z uwagi na nietypowy format w evencie startują tylko najlepsi z najlepszych. Nie zabrakło naszego reprezentanta Janka Grzegorzewskiego, który wykręcił najwyższą notę za trick w historii tych zawodów – 9.4! Poczwórny frontroll boardoff contraloop – od samej nazwy kręci się w głowie 🙂

Idealny heat zapewnił Jankowi bezpośredni awans do 3ciej rundy gdzie po kontrowersyjnej decyzji sędziów Janek przegrał ze swoim kolegą z teamu Core, jedynym lokalnym riderem startującym w zawodach Joshem Emanuelem. Tutaj zobaczycie powtórkę z dwóch dni zawodów.

Tegoroczną koronę KOTA zdobył po raz pierwszy w swojej karierze doświadczony zawodnik z Nowej Zelandii Marc Jacobs, który notabene obchodził w ten dzień swoje 32 urodziny 🙂 Na drugim miejscu znalazł się Kevin Langeere, a na trzecim Stig Hoefnagel.
Janek swoimi występami zrobił na wszystkich ogromne wrażenie, a w nas rozpalił nadzieje i wiarę, że przyszłoroczna korona trafi właśnie do niego!

Podium zawodów King Of The Air 2021

7. Z latawcem przez Atlantyk.

Może to jest nie jest typowy kitesurfing, ale wydarzenie warte uwagi. 3 listopada portugalczyk Fransisco Lufinha wypływając z portu w Lizbonie rozpoczął swoją samodzielną podróż przez Ocean Atlantycki na łódce napędzaną tylko energią odnawialną – słońcem, wodą i oczywiście wiatrem. Po 47 dniach bezpiecznie dotarł do swojego celu, czyli na Martynikę. Cała akcja to nie tylko próba pobica rekordu Guinessa, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na na temat zrównoważonego rozwoju, podnoszenia świadomości na temat ochrony oceanów i tworzeniu prawdziwej rewolucji energetycznej, która w centrum uwagi stawia zasoby naturalne. 

8. Liam Whaley przechodzi do Duotone!

Choć ten artykuł piszemy z końcem grudnia i nie jest to oficjalne info to w kuluarach mówi się, że do takiej zmiany barw dojdzie. Podobno Liam ma kontrakt z F.one do końca roku, więc z początkiem 2022 powinniśmy spodziewać się coming out 🙂 Jeśli wszystko się potwierdzi to będzie to niewątpliwie transfer roku!

Liam Whaley transfer do Duotone

9. Zawody Big Air Kite League. 

I znowu Janek Grzegorzewski 🙂 Zdecydowanie to jego rok! Po czterech ukończonych przystankach BAKL Big Air Kite League Janek plasuje się na pierwszym miejscu i przed finałowym startem w CapeTown na jego ulubionym playgroundzie ma aż 126 punktów przewagi nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji Andrea Principi. Okno zawodów jest wyznaczone na okres od 17 grudnia do 30 stycznia 2022. Wystartuje w nich 24 zawodników i w dywizji kobiecej aż 9 zawodniczek! Janek zwyciężył dotychczas w dwóch przystankach: Full Power Tarifa w Hiszpanii i TatajubaFest w Brazylii. 

10. 20 lat Kite.pl!

Na koniec trochę prywaty, ale dla nas to najważniejsze wydarzenie roku 2021. Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, których drogi w ciągu tych 20 lat przecięły się z Kite.pl. Wszystkim instruktorom, bosmanom, dziewczynom z biura, kursantom, przyjaciołom bazy, obozowiczom, klientom sklepu oraz gospodarzom naszego home spotu, czyli Kempingu Chałupy 6 – obu Tadeuszom 🙂 DZIĘKUJEMY!

Tagi

Tagi przypisane do tego artykułu: Brak tagów przypisanych do tego artykułu.