Certyfikacja zrywek w kitesurfingu ISO 21853

Zrywka, czyli system bezpieczeństwa w kitesurfingu.

Bezpieczny bar do kitesurfingu posiada dwa sprawne systemy bezpieczeństwa – zrywka przy chicken loopie i leashu. Czym one są, jak działają i w jakich sytuacjach powinniśmy ich używać?

Zrywka z ang. Quick Release pozwala nam na możliwie jak najszybsze „uwolnienie” się od latawca w taki sposób, żeby nie generował mocy gdy tego nie chcemy. Po użyciu zrywki na chicken loopie latawiec pozostaje zazwyczaj na jednaj z linek nośnych (linka leashowa) i nie generuje mocy (flag-out). Jeżeli tak się nie stanie i latawiec nie utraci mocy powinniśmy użyć drugiej zrywki, tej znajdującej się na leashu.

Kiedy powinniśmy użyć zrywki?

 • Przed każdą sesją! Pamiętaj, żeby sprawdzać zrywkę na sucho za każdym razem jak idziesz pływać. Dzięki temu masz pewność, że wszystko z nią działa, a dodatkowo automatyzujesz sam odruch co dodatkowo ułatwi użycie lub składanie zrywki np na głębokiej wodzie lub w silniejszym wietrze.
 • Podczas szkolenia powinniście użyć systemu bezpieczeństwa conajmniej 3 razy: na lądzie podczas zajęć teoretycznych, na wodzie (lądowanie-restart) oraz podczas wykonywania akcji samodzielnego ratowania się (self-rescue) oczywiście zalecamy pod okiem instruktora używać zrywki częściej, a podczas szkolenia na głębokiej wodzie zrywki używa się kilka razy podczas jednej sesji szkoleniowej.
 • Na niektórych spotach rescue po Ciebie nie podpłynie dopóki nie użyjesz zrywki
 • Jeśli jesteś w miejscu gdzie nie masz asystenta do wylądowania Tobie latawca, kierunek wiatru jest do brzegu (onshore), wiatr jest nierówny lub plaża jest bardzo krótka pamiętaj, że lądowanie latawca na wodzie z użyciem systemu bezpieczeństwa jest najbezpieczniejsze.

Na przestrzeni prawie 20 lat zrywki bezpieczeństwa w barach kite ewoluowały i do niedawno różniły się między sobą bardzo mocno. Ile marek kitesurfingowych tyle było najróżniejszych systemów bezpieczeństwa, niektóre horrendalnie skomplikowane jak ta poniżej marki Ozone z pierwszej dekady XXI wieku 🙂

Dotychczas zrywkę można było obrócić (Twist-Relase), pociągnąć (Pull-Relase) lub odepchnąć (Push-Relase).

 

Dziś większość zrywek wygląda bardzo podobnie, ale od 14 lutego 2020 r. dzięki certyfikacji ISO doczekaliśmy się ujednolicenia tego systemu. Norma o numerze ISO 21853 dotyczy standaryzacji systemów bezpieczeństwa w kiteboardingu. Pod Jurysdykcją Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO), we współpracy z Global Kitesports Association (GKA) i międzynarodowym zespołem inżynierów i ekspertów została opracowana ogólnoświatowa klasyfikacja norm bezpieczeństwa dla „zrywek” (Safety-Quick-Relase), czyli systemów bezpieczeństwa w barach. ISO w dwóch niezależnych, certyfikowanych ośrodkach badawczych dostarcza producentom technologię testowania i sprawdzania ich produktów.

Certyfikacja ISO jest oczywiście dobrowolna, ale posiadanie jej potwierdza że sprzęt jest zgodny z najnowocześniejszymi wymogami i spełnia najwyższe standardy bezpieczeńtwa. Dla wielu klientów będzie to spory atut i może ułatwić wybór sprzętu.

 

Etykieta wydana przez GKA, określająca przetestowany i certyfikowany produkt jako z zgodny z wymogami ISO.

Uwaga! Jakiekolwiek nieautoryzowane użycie tej etykiety jest zabronione i będzie skutkować konsekwencjami prawnymi!

Skąd mam wiedzieć, że bar spełnia normy ISO?

Każdy bar, który spełnia normy ISO 21853 musi mieć wytłoczony numer na jednej z części zrywki (najczęściej donkey dick) jest to obowiązkowy wymóg ISO. W związku z tym, że u niektórych producentów produkty na sezon 2020 zostały wyprodukowane przed datą wejścia w życie normy 14 lutego 2020 r. Marki, które dostarczyły dokumenty techniczne stwierdzające, że wszystkie wymagania normy ISO 21853 są spełnione z wyjątkiem wytłoczonego numeru, zostaną uwzględnione i będą mogły oznaczać swoje produkty oficjalną etykietą ISO Global Kitesports Association.

Szczegóły Normy ISO 21853:

 1. Obowiązuje we wszystkich krajach na całym świecie.
 2. Unieważnia wszystkie krajowe normy dotyczące systemów bezpieczeństwa w sportach kite, takie jak francuska norma ANFOR.
 3. Ustala standard maksymalnej siły zerwania (równej lub mniejszej od 170N) i czasu otwierania (równego lub mniejszego niż 2 sekundy) w różnych warunkach takich jak:
 • suche i czyste warunki,
 • woda bez i z piaskiem,
 • suchy piasek,
 • zimne i mokre warunki.
 1. Zawiera w zestawie leash bezpieczeństwa ze sprawną zrywką.
 2. Spełnia międzynarodowe standardy testowania sił przy użyciu zrywki:
 • ujednolicone jednostki testujące,
 • ujednolicone procedury testowe.
 1. Wyznacza standardy w wielu ważniejszych częściach systemu zrywki związanych z bezpieczeństwem, takich jak:
 • jednolity kolor zrywki – czerwony,
 • wytrzymałość materiałów.
 1. Zrywki używane w barach są testowane w dwóch niezależnych, certyfikowanych ośrodkach badawczych:
 • Instytut Fraunhofera w Rostock (Niemcy),
 • Camosun Institute w Victorii (Kanada),
 • Te dwa instytuty są uprawnione do wydawania oficjalnego certyfikatu potwierdzającego zgodność produktu z normą ISO 21853.

Marki spełniające normy i posiadające certyfikat ISO 21853:

* Z naszej wiedzy marka F.one czeka na certyfikacje ISO. Zrywka spełnia standardy i sam bar również, jedyne co musieli zmienić to leasha i to będzie jedyna zmiana w barze na 2021.

Marki które są zainteresowane procesem testowania i certyfikacji muszą bezpośrednio zgłosić się do GKA.

Norma ISO 21853:2020

Jak bezpieczenie uprawiać kitesurfing?

Pamiętajmy, że dobry sprzęt nie daje nam tarczy ochronnej przed niebezpieczeństwami podczas pływania, jeżdżenia lub przysłowiowego „latania” na kite.

Przygotowaliśmy dla Was 10 podstawowych zasad uprawiania kitesurfingu, które powinny stać się dekalogiem każdego kitesurfera:

 1. Zapoznaj się ze spotem (wybierz bezpieczne miejsce, sprawdź prognozę, zapoznaj się zasadami obowiązującymi na spocie).
 2. Poinformuj znajomych i zabierz ze sobą telefon.
 3. Wybieraj tylko sprawdzony sprzęt ze sprawnymi systemami bezpieczeństwa.
 4. Przed i po każdej sesji otwieraj zrywkę to pozwoli zawsze sprawdzić Tobie czy nie jest zapiaszczona lub uszkodzona i poprawi automatyzację samego używania jej.
 5. Sprawdzaj swój sprzęt przy rozkładaniu przyjrzyj się latawcowi i linkom w barze czy nie uległy uszkodzeniu.
 6. Pamiętaj o leashu bezpieczeństwa i zapinaniu go z przodu trapezu.
 7. Jazda w kasku i kamizelce asekuracyjnej to nie wstyd.
 8. Nigdy nie używaj leasha do deski!
 9. Respektuj prawo drogi i uważaj na innych! O Kitesurfingowym Prawie Drogie pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.
 10. Pomagaj potrzebującym!

 

Na koniec ciekawostka 🙂

Ewolucja barów kitesurfingowych na podstawie marki Cabrinha:

 

 

Podobał Ci się artykuł? Zobacz nasze inne wpisy na blogu.