Co to jest wing foil?

Wing foil to nowa dyscyplina sportów wodnych, której dynamiczny rozwój przyćmiewa wszystkie inne formy pływania.

Na czym polega wingfoil?

Do uprawiania tej dyscypliny, podbijającej szturmem wszystkie akweny świata, potrzeba nam specjalnego „winga” od którego pochodzi pełna nazwa tego sportu. Jest to hybrydowa konstrukcja spinając w sobie najlepsze cechy latawców kitesurfingowych jak i żagla windsurfingowego. Skrzydło takie charakteryzuje się stosunkowo niewielką powierzchnią, jeżeli porównać je np do latawców. Obecnie najpopularniejsze rozmiary zawierają się w przedziale od 4m2 do 6.5m2, nie oznacza to jednak, że nie występują inne wielkości, które dobieramy względem umiejętności użytkownika, warunków wiatrowych i falowych na spocie, oraz tego jaki styl pływania dana osoba preferuje.

Wingfoil duotone

Jak działa wing foil?

Jak widać na zdjęciach, osoba pływająca na wingu utrzymuje go w rękach, na podobieństwo bomu windsurfingowego (lub rączek według preferencji), ale konstrukcja nie jest w żaden sposób zamocowana na desce. Cechy te dają wyjątkowo dużą swobodę w zachowaniu skrzydła także w szkwalistym wietrze np. na jeziorach, umożliwiając manewry spotykane w obu dyscyplinach. Dodatkowym atutem wing foil jest właśnie foil! Deski używane do zabawy zaopatrzone są w maszt ze specjalną konstrukcją przypominająca samolot zanurzony pod wodą. Taka deska zapewnia nam możliwość pływania nawet kiedy warunki wiatrowe dalekie są od idealnych, gdyż lewituje się na niej. Lewitacja generuje zdecydowanie mniejsze tarcie, niż klasyczny ślizg po wodzie, co pozwala na pływanie kiedy wiatr nie pozwala na ślizganie się.

Dla kogo jest wingfoil?

Wingfoil staje się głównie popularny wśród osób uprawiających kitesurfing i windsurfing. Kitesurferom pozwala ona na pływanie w warunkach dalekich od idealnych pod kitesurfing, czyli np. na jeziorach, które większość z nas ma w zasięgu kilkunastu/kilkudziesięciu minut jazdy od domu. Windsurferom z kolei wing pozwala na dużo więcej frajdy w dużo słabszym wietrze niż potrzebowaliby do jazdy ślizgowej na desce windsurfingowej.

W świat wingfoila wchodzą również osoby niezwiązane wcześniej ze sportami wodnymi. Oczywiście potrzebują trochę więcej czasu na opanowanie wingfoil, ale podstawy naprawdę są w zasięgu każdej.

Jaki sprzęt potrzebujemy do uprawiania wingfoil?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy jako napędu używany winga (skrzydła), którego powierzchnia waha się od 2,5m nawet do 8m, ale to już chyba żeglarstwo;)

Pod nogami deska, dla niektórych przypominająca deskę windsurfingową lub surfingową, w zależności od litrażu pomiędzy 160 a nawet 30 litrów, wszystko zależy od stopnia zaawansowania i Twojej wagi.

Ostanim elementem, ale najważniejszym jest plane (samolot) z masztem. Sam plane składa się z przedniej i tylnej lotki, oraz fuzelaża. W tych elementach mamy najwięcej opcji wyboru, dopasowania pod styl pływania, wagę, stopień zaawansowania i własne preferencje.

Temat doboru sprzętu można tak mocno rozwinąć, że poświęcimy temu kolejny wpis na naszym blogu:)

Jakie są odmiany wingfoil?

Wingfoil oferuje nam absolutną dowolność w wyborze stylu pływania.

Możemy uprawiać wave, czyli pływanie na fali, kiedy skrzydła używamy tylko jako napędu. Kiedy już złapiemy falę, możemy zostawić skrzydło tylko w jednej ręce, przez co ułoży się ono tak, że nie generuje więcej mocy. Daje nam to odczucia jak na surfingu lub jazdy na snowboardzie w puchu, ponieważ będąc na fali korzystamy tylko z jej energii.

Wing foil na fali

 

Możemy uprawiać też najpopularniejszą odmianę, czyli freeride. Mówimy o nim wtedy, kiedy wyjdziemy po prostu popływać na naszym zestawie po lekko zafalowanym, bądź płaskim akwenie. Przyjemność z pływania jest porównywana do wręcz mistycznych doświadczeń, ponieważ samo poruszanie się za pomocą foila i winga nie wydaje praktycznie żadnych dźwięków, jest wyjątkowo płynne, bezwysiłkowe i pozwala na pełne przeżywanie sesji. Wyjątkowe zdolności zestawów tego typu do pływania na słabym wietrze są powodem jego nauki przez wielu adeptów kitesurfingu, czy windsurfingu. Kiedy nie wieje na naszą ukochaną dyscyplinę chwytamy za winga i cieszymy się aktywnością dalej. Uwaga! Wiele osób uczących się tej dyscypliny zaczyna ją kochać mocniej od pozostałych, jest wysoce uzależniająca!

Co to jest wing foil

Kolejna odmian którą przedstawimy to freestyle, czyli tricki i obroty. Wymaga ona większej sprawności od dwóch pozostałych i wyjątkowo pomocny okazuje się background w postaci czasu spędzonego na wodzie, podczas freestyle kitesurfingu, windsurfingu i innych sportów deskowych. Warunki potrzebne do wykonywania ewolucji dalej nie muszą być sztormowe, lecz ich styl i skuteczność wymagają większej mocy. Dzieje się tak również ze względu na lotkę, czyli ten „samolocik” pod wodą. Im mniejszą ma on powierzchnię tym więcej mocy i umiejętności potrzeba, lecz benefitem płynącym z małych lotek jest ich zwrotność i dynamika – tak potrzebne przy sztuczkach 🙂

Wing foil skoki

Na wing foilu można się z powodzeniem również ścigać. Możliwość rozpędzania deski za pomocą specjalnej techniki zwanej „pompowaniem” pozwala wejść w lewitację błyskawicznie, a samo pływanie w lewitacji zaczynamy już od około 8 węzłów. Dodatkowym atutem jest to, że deska z foilem może pływać w większym zakresie kątowym względem kierunku wiania. Po prostu można płynąć na niej praktycznie w dół wiatru jak i bardzo ostrym kursem „pod” wiatr.

Wing foil ściganie

 

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił to zapraszamy na  kursy wingfoila w Chałupach. Jeśli natomiast już próbowałeś i chcesz rozejrzeć się za własnym wingiem lub deską zapraszamy do naszego sklepu z wingami gdzie Sebastian, czyli nasz wingowy świr, najlepiej doradzi i z chęcią wprowadzi Cię w arkana tego świata.

Na zajawkę ciekawy film z legendarnym zawodnikiem i projektantem desek kitesurfingowych Jaime Herraiz, który teraz bardzo mocno wkręcił się także w wing foil:)

Tagi

Tagi przypisane do tego artykułu: Wingfoil.