Zapraszamy na kolejny kurs instruktorski i asystenta PZKite.
Do niedawna jedynymi kursami instruktorskimi w kitesurfingu były te organizowane przez IKO. W ostatnich latach w wielu krajach zaczęły formować się i prężnie rozwijać narodowe organizacje, w tym nasz Polski Związek Kiteboardingu. Często słyszymy i widzimy na forach internetowych pytania typu czy warto zainwestować w kurs instruktorski IKO, czy jest sens robić kurs PZKITE itp. Mamy nadzieje, że poniższy tekst przybliży Wam te kwestie i pomoże w wyborze.
International Kiteboarding Organization
Jako pierwsza powstała w roku 2001 Międzynarodowa Organizacja Kiteboardingu, czyli IKO a jej głównym celem jest dążenie do bezpiecznego i efektywnego rozwoju kiteboardingu oraz nauczania tego sportu. Obecnie IKO jest największą i najdłużej działającą organizacją kiteboardingową z siedzibą na wietrznej wyspie Dominikanie, a dokładnie w Cabarete. IKO posiada ponad 5000 wykwalifikowanych instruktorów i ponad 300 szkół w 60 krajach na świecie. Należy tu podkreślić, że IKO nie jest żadną „organizacją państwową”, a po prostu prywatną firmą. Całą organizacją kieruje zespół 12 osób, a każdego roku certyfikowanych jest ponad 30000 nowych kitesurferów! Obecnie w IKO jest 29 Instruktorów Wykładowców (Examiner).
Jak zostać instruktorem IKO?
Na początku musisz zrobić kurs Asystenta Instruktora. Często łączony jest on od razu z kursem instruktorskim. Jeśli chodzi o wymagania to musisz mieć skończone 16 lat, pływać samodzielnie, robić zwroty i potrafić wykonać podstawowy skok z grabem (etap IKO4). Sam kurs trwa 5 dni, a podczas niego poprawisz swoje umiejętności, nauczysz się wszystkich podstaw nauczania i otrzymasz dostęp do niezbędnych materiałów o szkoleniu. Po odbytym kursie możesz asystować przy szkoleniu pod okiem Instruktora Level 3.
Jak jesteś już pełnoletni, zdobyłeś uprawnienia pomocnika instruktora oraz ukończyłeś kurs pierwszej pomocy możesz przystąpić do kursu instruktorskiego IKO. Podczas 5-dniowego kursu zdobędziesz niezbędną wiedzę na temat bezpiecznego i efektywnego szkolenia w teorii oraz w praktyce. Po odbytym kursie możesz prowadzić szkolenia indywidualne lub grupowe na jednym latawcu.
Na każdy z kursów trzeba się zapisać, a można tego dokonać poprzez stronę IKO. Tutaj możesz sprawdzić kalendarz kursów na całym Świecie. Kursy są prowadzone głównie w języku angielskim ale również w języku polskim, francuskim, niemieckim, włoskim, portugalskim i hiszpańskim. Uwaga! Na czas kursu musisz posiadać swój sprzęt lub wcześniej zarezerwować go w bazie.
Ścieżka kariery w IKO:
Asystent
Instruktor Level 1
Instruktor Level 2
Instruktor Level 3
Coach
Asystent Trenera
Coach Trener
Egzaminator
Sprawdź jakie są wymagania i uprawnienia na poszczególnych szczeblach.
Jak wygląda program szkolenia kursantów w IKO?
Wraz z rozwojem kiteboardingu rozwija się również jego metodyka nauczania, dzięki wieloletnim obserwacjom oraz testom program szkolenia cały czas ewoluuje. Obecnie program nauczania wg IKO podzielony jest na aż pięć poziomów:
Poziom 1 – Początkujący
Poziom 2 – Średniozaawansowany
Poziom 3 – Samodzielny
Poziom 4 – Zaawansowany
Poziom 5 – Freeride / Freestyle / Wave / Hydrofoil
Szczegółowy program szkolenia kursantów możesz sprawdzić tutaj.
Po przeprowadzonym szkoleniu kursant otrzymuje certyfikat ukończenia kursu na poziomie wskazującym jego umiejętności. W większości szkół karta jest darmowa, choć czasami pobierana jest opłata w wysokości 2-3$.
Standardem jest, że osoba posiadająca kartę na poziomie minimum 2 ma możliwość wypożyczenia sprzętu i samodzielnego pływania, choć w niektórych szkołach, wymagany jest poziom 3. Uwaga! Sama karta nie jest „prawem jazdy”, a pomaga jedynie we wstępnej weryfikacji umiejętności. Jeśli obsługa szkoły zauważy, że osoba wypożyczająca sprzęt kompletnie nie radzi sobie i stwarza niebezpieczeństwo może (a nawet powinna!) natychmiast odmówić wypożyczenia.
Co ciekawe od niedawna certyfikaty są wystawiane w formie elektronicznej na stronie internetowej IKO lub na aplikacji w smartfonie. Możesz sprawdzić wszystkich instruktorów oraz posiadaczy „kart” IKO oraz pobrać Aplikację IKO App.
Międzynarodowe Ubezpieczenie IKO
Od 2020 roku dodatkowo możesz zakupić międzynarodowe ubezpieczenie zapewniające Tobie ochronę na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń podczas pływania lub pracy jako instruktor. Polisa ubezpieczeniowa działa przez 12miesięcy z możliwością przedłużenia i obejmuje pokrewne dyscypliny takie jak Snowkite, SUP, Windsurfing, Surfing, Sea Kayaking, Kitefoil. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj: ubezpieczenie kitesurfingowe / ubezpieczenie instruktora kitesurfingu.
Polski Związek Kiteboardingu
W Polsce w 2013 roku oficjalnie powstaje PZKite przekształcając się z wcześniej powstałego stowarzyszenia PSKite założonego już w 2004 roku (kitesurfing pojawił się w Polsce w 1999 roku, a pierwsze szkoły w 2000 – jak jesteś zainteresowany historią kitesurfingu sprawdź nasz artykuł na blogu). Podobnie jak w IKO celem PZKite jest propagowanie bezpiecznego uprawiania oraz efektywnej nauki kiteboardingu, reprezentowanie środowiska kiteboarderów, certyfikowanie szkółek oraz szkolenie nowych licencjonowanych instruktorów.
Polski Związek jako jeden z najprężniej rozwijających się w Europie aktywnie pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa dla użytkowników akwenów, ujednoliceniu zasad nauczania oraz wprowadzeniem licencji i programów ubezpieczeniowych dla kiteboarder’ów, instruktorów, szkół i zawodników. Program szkoleniowy w oparciu o międzynarodowe standardy obejmuje szkoły i podmioty prowadzące działalność sportowo-rekreacyjną, kandydatów na instruktorów, unifikację dla instruktorów kitesurfingu z licencjami wydanymi przez inne organizacje.
Jak zostać instruktorem PZKITE?
Podobnie jak w IKO przed kursem instruktorskim trzeba zdobyć uprawnienia Pomocnika Instruktora żeby je uzyskać musisz mieć skończone 16 lat i pływać na poziomie trzeciego stopnia PZKite (ostrzenie, zwroty + prosty skok), zaliczyć egzamin teoretyczny i praktyczny oraz bezpłatną praktykę (minimum 20h) pod okiem instruktora PZKite Level 2. Do kursu można przystąpić w dowolnym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu z prowadzącym instruktorem w jednej z licencjonowanych szkół. Kurs trwa 4 dni na którym nauczysz się jak: poprawnie przygotować sprzęt do zajęć, prowadzić akcję asekuracyjną łodzią motorowodną oraz wspomagać podczas szkolenia grupowego pod okiem instruktora PZKite Level 1 lub 2. Po tym kursie otrzymasz podstawowy pakiet ubezpieczeń, możliwość pracy w wybranej szkole Pzkite i uprawnienia do przystąpienia na kurs instruktorski.
Jeżeli masz kalendarzowo ukończone 18 lat, potrafisz pływać na poziomie PZKite 4 (Znajomość KSPD, pływanie switch, skok z grabem) oraz masz ukończony kurs pomocnika instruktora (dwudniowy kurs można odbyć bezpośrednio przed kursem instruktorskim) możesz przystąpić do kursu instruktorskiego. Do kursu trzeba się zapisać w jednej ze Szkół PZKite II, która spełnia wymogi i posiada status Centralnego Ośrodka Szkolenia Kiteboardingu. Kalendarz szkoleń na 2023.
Podczas 7 dniowego kursu zdobędziesz niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną do prowadzenia w pełni merytorycznego i profesjonalnego szkolenia na każdym poziomie PZKite. Kurs kończy egzamin praktyczny oraz teoretyczny (możliwe otrzymanie dodatkowej praktyku po kursie „shadowing”).
Po kursie i zaliczonej praktyce 30h lub 50h otrzymasz uprawnienia do prowadzenia zajęć indywidualnych oraz grupowych na 1 latawcu, możliwość wystawiania kart progresu i kart kiteboarder’a oraz zawodowe ubezpieczenie OC na cały świat z wyjątkiem USA, Kanady i Japonii działającego w trakcie szkolenie na kitesurfingu, surfingu, windsurfingu, SUPie, nartach, snowboardzie, snowkite i landkite.
Ścieżka kariery w PZKITE:
Instruktor Level 1
Instruktor Level 2
Instruktor Level 3
Trener Sportu
Instruktor Wykładowca
Europejska Rama Kwalifikacji – co to jest?
PZKite jako pierwsza organizacja w Europie i Polsce oraz druga na świecie w dziedzinie kiteboardingu (po Nowej Zelandii) w roku 2020 zakończył proces legislacji kwalifikacji w Polskiej Ramie Kwalifikacji. Dzięki walidacji uprawnień polscy instruktorzy będą mogli w prosty sposób odnieść własne kwalifikacje do poziomu Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK / EQF), a dzięki temu porównywać poziomy z różnych państw członkowskich, ułatwiając nostryfikację lokalnych uprawnień w innych krajach. Pozwoli to uniknąć problemów z akceptacją certyfikatów wydawanych przez poszczególne kraje na terytorium Unii Europejskiej, a także poza jej granicami. Włączenie kwalifikacji instruktorskich do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji wpisuje się w proces zapewniania rozpoznawalności, transparentności i mobilności kadry instruktorów kiteboardingu w kraju i za granicą.
Wystartowała już walidacja dla Instruktorów PZKite!
Walidacja dla instruktorów PZKite odbędzie się na podstawie tzw. metody analizy dokumentów, tzn. na podstawie wydanej legitymacji PZKite potwierdzającej ukończenie kursu instruktorskiego zgodnego z wytycznymi PRK, aktualnej opłaty za licencję instruktorską i opłaty walidacyjnej w wysokości 300 zł. Walidacje „wewnętrzne” instruktorów PZKite będą się odbywały 15 dnia każdego miesiąca zgodnie z wniesionymi opłatami uczestników. Walidacja osób, które nie są instruktorami PZKite odbywała się będzie dwa razy w sezonie na Półwyspie Helskim pod kierunkiem Komisji Walidacyjnej i potrwa 2 dni, w czasie której Komisja zweryfikuje warunki formalne przystąpienia do walidacji, umiejętności i poziom realizacji wszystkich efektów uczenia wskazanych w stosownej kwalifikacji opisanej na stronie PZKite, a także stronie Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji pod adresem https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl/. Każdorazowy koszt przystąpienia do walidacji wynosi 3000 zł.
Tutaj możesz dokonać walidacji – http://pzkite.org/walidacja-uprawnien-prk-eqf/ Pamiętaj, że walidacji należy dokonać w ciągu trzech lat od wydania licencji. Jeżeli macie jakieś pytania dzwońcie na numer podany na stronie PZKite.
Certyfikat PRK III zachowuje ważność przez 3 lata od daty wydania, a warunkiem jego przedłużenia na kolejne lata jest (określona w kwalifikacji) konieczność przedstawienia dowodu aktywnego szkolenia kursantów poprzez rejestrację w systemie PZKite minimum 10 Kart Progresu rocznie lub przystąpienie do ponownego egzaminu walidacyjnego.
Jak wygląda program szkolenia kursantów w PZKITE?
Szkolenia nowych kitesurferów oparte są o cztery poziomy zaawansowania:
PZKite – Poziom 1
PZKite – Poziom 2
PZKite – Poziom 3 *Uprawnia do ubiegania się o Kartę Kiteboardera
PZKite – Poziom 4 *Poziom Zaawansowany
Szczegółowy program szkolenia kursantów możesz sprawdzić tutaj.
Po przeprowadzonym szkoleniu, podobnie jak w IKO, kursant otrzymuje certyfikat zwany Kartą Progresu potwierdzający na jakim poziomie ukończył szkolenie. Od Poziomu 3 może on się ubiegać o tzw. Kartę Kiteboardera, która zapewnia roczne międzynarodowe ubezpieczenie dedykowane sportom wodnym (kite, wind, wake, surfing, żeglarstwo etc.) W ubezpieczeniu zawarte jest również zawodowe OC instruktorskie.
Który kurs instruktorski powinienem wybrać? IKO Czy PZKITE?
Podsumowując jeżeli nie posiadasz dużego doświadczenia, a chcesz pracować jako instruktor głównie za granicami naszego kraju, korzystniej zainwestować w kurs instruktorski IKO. Dzięki większej rozpoznawalności tej licencji łatwiej będzie Tobie znaleźć pracę w ponad 330 szkołach na całym świecie. Dzięki systemowi online ocen i rankingów zdobywaj doświadczenie i dokumentuj feedback od Twoich kursantów.
Jeśli jednak na dzień dzisiejszy planujesz głównie pracować w Polsce, a może w przyszłości dodatkowo poza granicami naszego kraju (tym bardziej w polskich szkołach) w naszej opinii lepiej zrobić polskie papiery. Zarówno IKO jak i PZKITE należą do IKA (International Kiteboarding Association), czyli organizacji zrzeszającej kilkadziesiąt organizacji kitesurfingowych na całym Świecie. Wraz z rozpowszechnieniem w najbliższych latach Europejskiej Ramy Kwalifikacji w krajach Europejskich powinien zanikać problem walidacji uprawnień, co umożliwi pracę za granicą dla instruktorów z uprawnieniami PZKite tam gdzie dziś wymagane są „lokalne” licencje (np. Tarifa). Razem z wprowadzeniem kitesurfingu na Igrzyska Olimpijskie rosną w siłę związki narodowe, takie właśnie jak PZKITE, gdzie potrzebne są programy szkoleń od zera po zawodnika kadry. Kitesurfing idzie w kierunku legislacji, której IKO jako firma nigdy nie będzie mogła zrobić. Warto też wspomnieć o zawartym w składce międzynarodowym zawodowym ubezpieczeniu instruktorskim. Ciekawą opcją jest dodatkowy zarobek jaki proponuje PZKITE. I na koniec jeszcze jedna kwestia. W naszej opinii w przypadku jakiegoś poważniejszego wypadku z kursantem bezpieczniej jest mieć „za sobą” narodowy związek niż prywatną firmę z Dominikany.
Nie ważne, który kurs wybierzesz pamiętaj, że praca instruktora to nie tylko styl życia ale i ogromna odpowiedzialność. Warto ciągle się rozwijać, zdobywać doświadczenia na różnych spotach, bo jak to się mówi nie ma ciężkich kursantów tylko są słabi instruktorzy 😉 I nie zapominajcie o pływaniu i zajawce, bo choć często to ciężka harówka robimy to z miłości do kitesurfingu. Aloha!
Jeśli będziesz miał jakieś pytania odnośnie kursów czy pracy instruktora śmiało do nas pisz lub dzwoń.
Zapraszamy do naszych innych artykułów na blogu.
Gorąco polecam kurs Od zera do kitesurfera! A baza jak i atmosfera świetna 🙂
Mega szybko nauczyłam się pływać, robić zwroty i pierwsze fiku miku na kajciku – dodam że nie było to jedyne miejsce w którym próbowałam więc mam porównanie!
Polecam zakupy w sklepie kite.pl doradztwo logistyka super. Pierwszy latawiec milion pytańdali radę. No i oczywiście można liczyć na rabacik 🙂
Dionek super obozik, super opiekunowie, miła atmosfera! Pozdro dla trenera Dionizego i Pani Lidii.
Elegancka szkoła kitesurfingowa! Bardzo profesjonalni instruktorzy przykładający się do zajęć.
Nauczyłem się całkiem sporo. Więcej niż w innych szkołach. Polecam.
Z Kite.pl hasło „od zera do Kiteserfera” to nie tylko slogan reklamowy a obietnica którą przy sprzyjających warunkach są stanie zrealizować w tydzień.
What an incredible experience. The staff, the lessons, everything. I have now become hooked to kiting!!
Zdecydowanie najlepsze miejsce do nauki kite’a w Polsce! Cała ekipa ma rozbrajająco pozytywne podejście, atmosfera jest niepowtarzalna, chce się tam wracać.
Niesamowicie rodzinna atmosfera i podejście instruktorów, którzy kochają to co robią i zarażają tym innych!
Przedwczoraj przyjechałem a dzisiaj już prawy lewy halsik i skok superbohatera 😂 dobra załoga, polecam 🤙
Mega miejscówka, super zejście do wody, bardzo fajna organizacja szkółki i samych zajęć. Na pewno wrócę ponownie, serdecznie polecam!