Kurs instruktorski IKO vs PZKITE

Do niedawna jedynymi kursami instruktorskimi w kitesurfingu były te organizowane przez IKO. W ostatnich latach w wielu krajach zaczęły formować się i prężnie rozwijać narodowe organizacje, w tym nasz Polski Związek Kiteboardingu. Często słyszymy i widzimy na forach internetowych pytania typu czy warto zainwestować w kurs instruktorski IKO, czy jest sens robić kurs PZKITE itp. Mamy nadzieje, że poniższy tekst przybliży Wam te kwestie i pomoże w wyborze.

International Kiteboarding Organization

Jako pierwsza powstała w roku 2001 Międzynarodowa Organizacja Kiteboardingu, czyli IKO a jej głównym celem jest dążenie do bezpiecznego i efektywnego rozwoju kiteboardingu oraz nauczania tego sportu. Obecnie IKO jest największą i najdłużej działającą organizacją kiteboardingową z siedzibą na wietrznej wyspie Dominikanie, a dokładnie w Cabarete.  IKO posiada ponad 5000 wykwalifikowanych instruktorów i ponad 300 szkół w 60 krajach na świecie. Należy tu podkreślić, że IKO nie jest żadną „organizacją państwową”, a po prostu prywatną firmą. Całą organizacją kieruje zespół 12 osób, a każdego roku certyfikowanych jest ponad 30000 nowych kitesurferów! Obecnie w IKO jest 29 Instruktorów Wykładowców (Examiner).

Jak zostać instruktorem IKO?

Na początku musisz zrobić kurs Asystenta Instruktora. Często łączony jest on od razu z kursem instruktorskim. Jeśli chodzi o wymagania to musisz mieć skończone 16 lat, pływać samodzielnie, robić zwroty i potrafić wykonać podstawowy skok z grabem (etap IKO4). Sam kurs trwa 5 dni, a podczas niego poprawisz swoje umiejętności, nauczysz się wszystkich podstaw nauczania i otrzymasz dostęp do niezbędnych materiałów o szkoleniu. Po odbytym kursie możesz asystować przy szkoleniu pod okiem Instruktora Level 3.

  • Asystent Instruktora – wiek minimum 16 lat / czas trwania 5 dni (40h) / koszt ok. 500 USD

Jak jesteś już pełnoletni, zdobyłeś uprawnienia pomocnika instruktora oraz ukończyłeś kurs pierwszej pomocy możesz przystąpić do kursu instruktorskiego IKO. Podczas 5-dniowego kursu zdobędziesz niezbędną wiedzę na temat bezpiecznego i efektywnego szkolenia w teorii oraz w praktyce. Po odbytym kursie możesz prowadzić szkolenia indywidualne lub grupowe na jednym latawcu.

  • Kurs instruktorski – wiek minimum 18lat / czas trwania 5 dni (40h) / koszt ok. 890 USD

Na każdy z kursów trzeba się zapisać, a można tego dokonać poprzez stronę IKO. Tutaj możesz sprawdzić kalendarz kursów na całym Świecie. Kursy są prowadzone w języku angielskim oraz francuskim, niemieckim, włoskim, portugalskim i hiszpańskim. Uwaga! Na czas kursu musisz posiadać swój sprzęt lub wcześniej zarezerwować go w bazie.

Instruktor kitesurfingu IKO

Ścieżka kariery w IKO:

Instruktor Level 1

Instruktor Level 2

Instruktor Level 3

Coach

Asystent Trenera

Coach Trener

Egzaminator

Sprawdź jakie są wymagania i uprawnienia na poszczególnych szczeblach.

Jak wygląda program szkolenia kursantów w IKO?

Wraz z rozwojem kiteboardingu rozwija się również jego metodyka nauczania, dzięki wieloletnim obserwacjom oraz testom program szkolenia cały czas ewoluuje. Obecnie program nauczania wg IKO podzielony jest na aż pięć poziomów:

Poziom 1 – Początkujący

Poziom 2 – Średniozaawansowany

Poziom 3 – Samodzielny

Poziom 4 – Zaawansowany

Poziom 5 – Freeride / Freestyle / Wave / Hydrofoil

Szczegółowy program szkolenia kursantów możesz sprawdzić tutaj.

Poziomy nauki kitesurfingu w IKO

Po przeprowadzonym szkoleniu kursant otrzymuje certyfikat ukończenia kursu na poziomie wskazującym jego umiejętności. W większości szkół karta jest darmowa, choć czasami pobierana jest opłata w wysokości 2-3$. 

Standardem jest, że osoba posiadająca kartę na poziomie minimum 2 ma możliwość wypożyczenia sprzętu i samodzielnego pływania, choć w niektórych szkołach, wymagany jest poziom 3. Uwaga! Sama karta nie jest „prawem jazdy”, a pomaga jedynie we wstępnej weryfikacji umiejętności. Jeśli obsługa szkoły zauważy, że osoba wypożyczająca sprzęt kompletnie nie radzi sobie i stwarza niebezpieczeństwo może (a nawet powinna!) natychmiast odmówić wypożyczenia.

Co ciekawe od niedawna certyfikaty są wystawiane w formie elektronicznej na stronie internetowej IKO lub na aplikacji w smartfonie. Możesz sprawdzić wszystkich instruktorów oraz posiadaczy „kart” IKO oraz pobrać Aplikację IKO App.

Polski Związek Kiteboardingu

W Polsce w 2013 roku oficjalnie powstaje PZKite przekształcając się z wcześniej powstałego stowarzyszenia PSKite założonego już w 2004 roku (kitesurfing pojawił się w Polsce w 1999 roku, a pierwsze szkoły w 2000 – jak jesteś zainteresowany historią kitesurfingu sprawdź nasz artykuł na blogu). Podobnie jak w IKO celem PZKite jest propagowanie bezpiecznego uprawiania oraz efektywnej nauki kiteboardingu, reprezentowanie środowiska kiteboarderów, certyfikowanie szkółek oraz szkolenie nowych licencjonowanych instruktorów.

Instruktor uczący kitesurfingu

Polski Związek jako jeden z najprężniej rozwijających się w Europie aktywnie pracuje nad zwiększeniem bezpieczeństwa dla użytkowników akwenów, ujednoliceniu zasad nauczania oraz wprowadzeniem licencji i programów ubezpieczeniowych dla kiteboarder’ów, instruktorów, szkół i zawodników. Program szkoleniowy w oparciu o międzynarodowe standardy obejmuje szkoły i podmioty prowadzące działalność sportowo-rekreacyjną, kandydatów na instruktorów, unifikację dla instruktorów kitesurfingu z licencjami wydanymi przez inne organizacje.

Jak zostać instruktorem PZKITE?

Podobnie jak w IKO przed kursem instruktorskim trzeba zdobyć uprawnienia Pomocnika Instruktora żeby je uzyskać musisz mieć skończone 16 lat i pływać na poziomie trzeciego stopnia PZKite (ostrzenie, zwroty + prosty skok), zaliczyć egzamin teoretyczny i praktyczny oraz bezpłatną praktykę (minimum 20h) pod okiem instruktora PZKite Level 2. Do kursu można przystąpić w dowolnym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu z prowadzącym instruktorem w jednej z licencjonowanych szkół. Kurs trwa 2/3 dni na którym nauczysz się jak: poprawnie przygotować sprzęt do zajęć, prowadzić akcję asekuracyjną łodzią motorowodną oraz wspomagać podczas szkolenia grupowego pod okiem instruktora PZKite Level 1 lub 2. Po tym kursie otrzymasz podstawowy pakiet ubezpieczeń, możliwość pracy w wybranej szkole Pzkite i uprawnienia do przystąpienia na kurs instruktorski.

  • Pomocnik Instruktora – wiek minimum 16 lat / czas trwania 2-3 dni / koszt 750 zł

Jeżeli masz kalendarzowo ukończone 18 lat, potrafisz pływać na poziomie PZKite 4 (Znajomość KSPD, pływanie switch, skok z grabem) oraz masz ukończony kurs pomocnika instruktora (dwudniowy kurs można odbyć bezpośrednio przed kursem instruktorskim) możesz przystąpić do kursu instruktorskiego. Do kursu trzeba się zapisać w wybranej licencjonowanej szkole, która go organizuje. Kalendarz szkoleń na 2020.

Podczas 6 dniowego kursu zdobędziesz niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną do prowadzenia w pełni merytorycznego i profesjonalnego szkolenia na każdym poziomie PZKite. Kurs kończy egzamin praktyczny oraz teoretyczny (możliwe otrzymanie dodatkowej praktyku po kursie „shadowing”). Po kursie i zaliczonej praktyce 30h lub 50h otrzymasz uprawnienia do prowadzenia zajęć indywidualnych oraz grupowych na 1 latawcu, możliwość wystawiania kart progresu i kart kiteboarder’a oraz zawodowe ubezpieczenie OC na cały świat z wyjątkiem USA, Kanady i Japonii działającego w trakcie szkolenie na kitesurfingu, surfingu, windsurfingu, SUPie, nartach, snowboardzie, snowkite i landkite.

  • Kurs Instruktorski – wiek minimum 18 lat / czas trwania 6 dni / koszt 2450 zł

Licencja instruktora kitesurfingu

Ścieżka kariery w PZKITE:

Instruktor Level 1

Instruktor Level 2

Instruktor Wykładowca

Europejska Rama Kwalifikacji – co to jest?

PZKite jako pierwsza organizacja w Europie i Polsce oraz druga na świecie w dziedzinie kiteboardingu (po Nowej Zelandii) w roku 2020 zakończył proces legislacji kwalifikacji w Polskiej Ramie Kwalifikacji. Dzięki walidacji uprawnień polscy instruktorzy będą mogli w prosty sposób odnieść własne kwalifikacje do poziomu Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK / EQF), a dzięki temu porównywać poziomy z różnych państw członkowskich, ułatwiając nostryfikację lokalnych uprawnień w innych krajach. Pozwoli to uniknąć problemów z akceptacją certyfikatów wydawanych przez poszczególne kraje na terytorium Unii Europejskiej, a także poza jej granicami. Włączenie kwalifikacji instruktorskich do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji wpisuje się w proces zapewniania rozpoznawalności, transparentności i mobilności kadry instruktorów kiteboardingu w kraju i za granicą.

Jak wygląda program szkolenia kursantów w PZKITE?

Szkolenia nowych kitesurferów oparte są o cztery poziomy zaawansowania:

PZKite – Poziom 1

PZKite – Poziom 2

PZKite – Poziom 3 *Uprawnia do ubiegania się o Kartę Kiteboardera

PZKite – Poziom 4 *Poziom Zaawansowany

Szczegółowy program szkolenia kursantów możesz sprawdzić tutaj.

Po przeprowadzonym szkoleniu, podobnie jak w IKO, kursant otrzymuje certyfikat zwany Kartą Progresu potwierdzający na jakim poziomie ukończył szkolenie. Od Poziomu 3 może on się ubiegać o tzw. Kartę Kiteboardera, która zapewnia roczne międzynarodowe ubezpieczenie dedykowane sportom wodnym (kite, wind, wake, surfing, żeglarstwo etc.) W ubezpieczeniu zawarte jest również zawodowe OC instruktorskie. 

Który kurs instruktorski powinienem wybrać? IKO Czy PZKITE?

Podsumowując jeżeli nie posiadasz dużego doświadczenia, a chcesz pracować jako instruktor głównie za granicami naszego kraju, korzystniej zainwestować w kurs instruktorski IKO. Dzięki większej rozpoznawalności tej licencji łatwiej będzie Tobie znaleźć pracę w ponad 330 szkołach na całym świecie. Dzięki systemowi online ocen i rankingów zdobywaj doświadczenie i dokumentuj feedback od Twoich kursantów.

Jeśli jednak na dzień dzisiejszy planujesz głównie pracować w Polsce, a może w przyszłości dodatkowo poza granicami naszego kraju (tym bardziej w polskich szkołach) w naszej opinii lepiej zrobić polskie papiery. Zarówno IKO jak i PZKITE należą do IKA (International Kiteboarding Association), czyli organizacji zrzeszającej kilkadziesiąt organizacji kitesurfingowych na całym Świecie. Wraz z rozpowszechnieniem w najbliższych latach Europejskiej Ramy Kwalifikacji w krajach Europejskich powinien zanikać problem walidacji uprawnień, co umożliwi pracę za granicą dla instruktorów z uprawnieniami PZKite tam gdzie dziś wymagane są „lokalne” licencje (np. Tarifa). Razem z wprowadzeniem kitesurfingu na Igrzyska Olimpijskie rosną w siłę związki narodowe, takie właśnie jak PZKITE, gdzie potrzebne są programy szkoleń od zera po zawodnika kadry. Kitesurfing idzie w kierunku legislacji, której IKO jako firma nigdy nie będzie mogła zrobić. Warto też wspomnieć o zawartym w składce międzynarodowym zawodowym ubezpieczeniu instruktorskim. Ciekawą opcją jest dodatkowy zarobek jaki proponuje PZKITE. Za każdą wystawioną  kartę kiteboarder’a instruktor otrzymuje prowizje w wysokości 50zł. I na koniec jeszcze jedna kwestia. W naszej opinii w przypadku jakiegoś poważniejszego wypadku z kursantem bezpieczniej jest mieć „za sobą” narodowy związek niż prywatną firmę z Dominikany.  

Porównanie kursu instruktorskiego IKO i PZKITE

Nie ważne, który kurs wybierzesz pamiętaj, że praca instruktora to nie tylko styl życia ale i ogromna odpowiedzialność. Warto ciągle się rozwijać, zdobywać doświadczenia na różnych spotach, bo jak to się mówi nie ma ciężkich kursantów tylko są słabi instruktorzy 😉  I nie zapominajcie o pływaniu i zajawce, bo choć często to ciężka harówka robimy to z miłości do kitesurfingu. Aloha!

Jeśli będziesz miał jakieś pytania odnośnie kursów czy pracy instruktora śmiało do nas pisz lub dzwoń.

Zapraszamy do naszych innych artykułów na blogu.