Poradnik zakupu sprzętu do kitesurfingu

Wielu z Was w trakcie trwania kursu lub zaraz po nim zastanawia się nad zakupem swojego pierwszego sprzętu do kitesurfingu. Czasami pytacie czy warto kupić sprzęt „okazyjnie na olx” lub nowy w super cenie, ale często patrząc tylko na cenę, a nie czy będzie on bezpieczny, w 100% sprawny i odpowiedni do Twojego poziomu i tego w jakim kierunku będziesz chciał podążać. No więc jaki to sprzęt będzie dla Ciebie NAJLEPSZY? W poniższym artykule postaram się jak najdokładniej przedstawić kryteria poprawnego doboru sprzętu do kitesurfingu 🙂 Zapraszam!

Pierwsze od czego powinniśmy zacząć, to odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  • Jakie jest moje doświadczenie, stopień zaawansowania oraz waga?
  • Jak chcę pływać? W jakim kierunku chce się rozwijać?
  • Gdzie chcę pływać? Jaki będzie mój główny spot?
  • Sprzęt nowy czy używany?

Najważniejszym kryterium doboru sprzętu jest stopień zaawansowania oraz waga. Przy obecnych możliwościach sprzętu i dobrej konfiguracji możemy „złożyć” nawet dwulatawcowy zestaw z uniwersalną deską, który będzie pozwalał nam cieszyć się z pływania prawie przy każdych warunkach wiatrowych. Podstawowym błędem, który popełniają osoby kompletujące swój pierwszy zestaw jest to, że skupiają się w dużej mierze na powierzchni latawców, nie zwracając całkowicie uwagi na ich przeznaczenie oraz konstrukcję. Już na wstępie możemy spalić mit „9tki i 12tki” gdzie większość osób szuka na początek właśnie takiego zestawu, bez zwrócenia uwagi na szczegółową specyfikację danych latawców. Drugim częstym błędem jest dobór deski, bo „deska to już mniej ważna i co te 2cm mogą zmienić”. Wbrew pozorom deska jest bardzo istotna i w znaczącym stopniu przyczynia się do wybrania konkretnych rozmiarów latawców.

Obecnie wśród latawców pompowanych możemy wyróżnić 5 głównych kategorii/rodzajów:

  • Freeride,
  • Big Air,
  • Freestyle / Wakestyle,
  • Wave / Foil,
  • Lightwind,

Jak wybrać odpowiedni latawiec?

Jeżeli jesteś początkującym kitesurferem czy kitesurferką i nie masz określonych sprecyzowanych preferencji i planu rozwoju powinniście rozejrzeć się za sprzętem przyjaznym, uniwersalnym i wybaczającym błędy. Zakres poszukiwań możemy zawęzić do tych 3 grup – freeride / wave / lightwind lub konstrukcji hybrydowych. Co charakteryzuje te latawce? W 99% jest to 3 tubowa konstrukcja, która łatwo wstaje z wody, posiada spory zakres wiatrowy i jest przyjazna w użytkowaniu. Dla osób zaczynających przygodę z kitesurfingiem odradzamy big-air’owych konstrukcji 5-cio tubowych lub typowo freestylowych latawców, które na początku nie pomagają a wręcz hamują nasz progres. Nie wstają tak łatwo z wody, zazwyczaj generują spore siły na barze i przy nieoczekiwanych błędach niechętnie utrzymują się w powietrzu.

Oczywiście wraz ze wzrostem naszych umiejętności mogą się zmienić nasze wymagania czy preferencje, ale naszym zdaniem błędne jest kupowanie sprzętu którego potencjału nie jesteśmy w stanie wykorzystać.

Najpopularniejsze latawce hybrydowe:

Jak wybrać odpowiednią deskę?

Rozmiar deski zależy od naszego stopnia zaawansowania/stylu pływania i naszej wagi. Osoby początkujące/ uczące używają większych desek, gdyż ich powierzchnia (długość + szerokość) pozwala na łatwiejsze zachowanie równowagi podczas płynięcia, a dłuższa krawędź ułatwia start z wody i pomaga przy pływaniu pod wiatr. Wraz z progresem zmniejszamy deskę do rozmiarów, które będą dla nas wygodne w większości warunków i nie będą utrudniały swobodnego pływania, ostrzenia czy wybicia i lądowania przy skokach.

Na przestrzeni kilkunastu lat deski podobnie jak latawce zmieniły się bardzo mocno. Po ogromnych piankowych deskach wykonanych w technologii zbliżonej do desek surfingowych i windsurfingowych była era krótkich desek drewnianych wykonanych w technologi snowboardowej. Wtedy normą w męskiej rozmiarówce były deski 124-134cm, dziś takie sajzy zarezerwowane są dla kobiet czy nawet dzieci 🙂  

W deskach podobnie jak latawcach mamy różne kategorie i tu głównie wymieniamy: freeride, freestyle, wakestyle. Zasada doboru jest taka sama jak w latawcach, czyli wybieramy sprzęt do naszych umiejętności i preferencji nie szarpiąc się na to czego nie będziemy w stanie wykorzystać i będzie nam przeszkadzać w rozwoju. Nawet jeśli marzą Ci się tricki Aarona Hadlowa, a jesteś na początku swojej kitesurfingowej drogi nie wybierają turbo twardej deski wakestyle.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar latawca i deski?

Poniżej przedstawiamy przykładową tabelę odpowiednich rozmiarów latawców hybrydowych oraz rozmiaru deski do uniwersalnych warunków wiatrowych i początkującego poziomu kitesurfera / kitesurferki. Zakładamy, że minimalnym wiatrem będzie 12knt, a maksymalnym 30 węzłów.

Wybór rozmiaru uzależniony jest od tego gdzie będzie Wasz główny spot. Jeśli zakładacie pływanie w Polsce gdzie przeważają słabsze wiatry to zakupy zaczynamy od większych rozmiarów. Jeśli natomiast zakładacie głównie pływać na spotach Egiptu, Brazylii czy Fuerteventury to celujcie w mniejszą rozmiarówkę.

Jak dobrać piankę neoprenową?

Pamiętajcie dobra pianka to podstawa, a jej odpowiedni wybór zapewnia nam komfort cieplny przez co możemy spędzić więcej czasu na wodzie! Pianka neoprenowa jest jednym z najważniejszych wyposażeń kitesurferów, windsurferów i surferów. Jest to zazwyczaj pierwszy zakup. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie pianki? Przede wszystkim na trzy podstawowe kryteria:

  • grubość,
  • sposób zapinania (zamek z tyłu lub z przodu),
  • technologię jakie ma zawarte w sobie.

Większość osób skupia się tylko na grubość pianki nie zwracając uwagi na dodatkowe ulepszenia, które zdecydowanie podnoszą komfort cieplny jak i samą przyjemność użytkowania. Zawsze cieńsza pianka będzie wygodniejsza od grubszej ale nie zawsze ta grubsza pianka będzie cieplejsza od cieńszej! Przykład: pianka front zip o grubości 4/3 z wyższych modeli, z klejonymi szwami będzie cieplejsza niż pianka podstawowa 5/4 z zamkiem z tyłu i normalnym szwem.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar i grubość pianki neoprenowej?

Ogólna zasada doboru  jest taka „im ciaśniej tym cieplej”, więc pamiętajcie że przy pierwszej przymiarce powinna sprawiać wrażenie trochę za małej ale nie dusić nas lub ograniczać ruchów. Po założeniu i zapięciu pianki ściągnijcie łopatki i sprawdźcie odcinek lędźwiowym i pod pachami. Pianka w tych miejscach nie powinna się marszczyć ani odstawać. 

Najważniejsze wymiary to:

  • Wzrost,
  • obwód klatki piersiowej,
  • Obwód w talii

Ogólnie przyjmuje się, że rozmiar pianki odpowiada rozmiarowi Waszej codziennej garderoby. Jeśli nosisz M, celujesz najpierw w ten rozmiar. Na rynku dostępne są również bardziej nietypowe rozmiary dla osób, które mają mniej standardowe wymiar. Przykłady: rozmiar pianki MS (Medium Short), przeznaczony jest dla osób szczupłych i niskich. Rozmiar pianki LT ( Large Tall) przeznaczony jest dla osób z większą wagą i wysokich.

Tabele rozmiarów pianek Mystic:

Męskie

Damskie 

Zakładamy, że kupując piankę będziecie chcieli jej używać w Polsce, bo w cieplejszych kierunkach najczęściej jest ona zbędna lub jeśli jest potrzebna to raczej cienka poniżej 3mm. Wybierając grubość pianki musimy zastanowić się w jakim okresie będziemy jej najczęściej używali. Czy będzie to okres letni, wiosenno-jesienny czy zimowy…tak w Polsce można pływać praktycznie cały rok 🙂 Jesień i zima z roku na rok są coraz cieplejsze i widać to po ilości osób na spotach.

Przyjmijmy jednak, że tak jak większość chcemy skorzystać z tych głównych miesięcy polskiego sezonu, czyli od maja do września. Możemy „przepływać” ten okres w jednej, uniwersalnej piance i wtedy zalecamy wyższy model z klejonymi szwami o grubości 4mm/3mm. Jeśli budżet Wam na to pozwala to idealnym zestawem byłyby dwie pianki: jedna o grubości 5mm/3mm na chłodniejsze dni i druga 3/2 na cieplejsze, letnie dni. Dla podwyższenia komfortu w chłodniejsze dni można dokupić sobie akcesoria neoprenowe w postaci butów i czapki, ewentualnie rękawiczki.

Jeżeli chcemy spędzać na wodzie od 9 do 12 miesięcy to w naszej „szafie” musi znaleźć się miejsce dla dwóch pianek. Jedna o grubości 6mm/5mm lub 6mm/4mm najlepiej ze zintegrowanym kapturem oraz drugiej cieńszej o grubości 4mm/3mm. Sam posiadam taki zestaw, który w połączeniu z dobrymi akcesoriami neoprenowymi – buty 5mm i rękawiczki 3mm pozwala mi „przepływać” cały rok.

Pamiętajcie że osoby, które pływają cały rok to zazwyczaj doświadczone, prawdziwe kajtowe świry, którzy miłują warunki jakie daje im zima pod kątem siły wiatru, większych i częstszych fal oraz pustkami na wodzie w porównaniu do cieplejszych okresów. Mierzcie siły na zamiary! Stay safe. 

Oprócz samej grubości pianki powinniśmy również zwrócić uwagę na sposób jej zapinania. Wyróżniamy 3 sposoby:

  • Back Zip
  • Front Zip
  • Zip Less/Zip Free

Kiedyś nie było wyboru i wszystkie pianki były zapinane na plecach, co ze względu na małą elastyczność i spore „ogumienie” nawet przy back-zipie czasami nie należało do najprostszych czynności. Dzisiejsze materiały z jakich robione są pianki są dużo bardziej komfortowe.

Standardowe zapięcie na plecach (Back-Zip) na pewno pozwala nam łatwiej i założyć piankę, ale nie jest tak „szczelna” jak pianki zapinana z przodu lub te bez zamka. Celowo nie piszemy, że tą zapinaną na plecach założymy szybciej niż z zamkiem z przodu, choć może wydawać się to wręcz niemożliwe 😀 Tak jak przy nauce rozwijania i zwijania baru czy pompowaniu latawca nabieramy wprawy i automatyzujemy tę czynność. Podobnie jest z piankami. Nie skreślaj Front-Zipa przy pierwszej przymiarce 😀

Jaki wybrać trapez do kitesurfingu?

Podobnie jak z pianki technologicznie trapezy różnią się o tych z przed 5ciu, 10ciu lat. Te obecnie produkowane zapewniają naprawdę bardzo duży komfort pływania bez względu na budowę naszego ciała. Pozwalają cieszyć się długimi sesjami na wodzie bez bólu pleców. 

Od 3-ech sezonów rynek zdecydowanie zdominowały trapezy typu hardshell czyli sztywne lub półsztywne, które w porównaniu do standardowych uprzęży zdecydowanie lepiej rozkładają siły i podpierają odcinek lędźwiowy pleców. Każda marka produkująca akcesoria do kitesurfingu lub windsurfingu posiada w swojej kolekcji hardshell’e. Ba, większość marek ma już ich nawet więcej niż trapezów miękkich! Zakładasz hardshella i zapominasz co to trapez.

Osobiście po pierwszym testowaniu 4 sezony temu nie byłem do końca przekonany do tego rozwiązania, ale po kilku sesjach przekonałem się na tyle, że nie wyobrażam sobie pływania w innym trapezie. Obecnie używam trapez Mystic Majestic X z rewolucyjnym jak dla mnie hakie Mystic Stealth, który całkowicie poprawia komfort i wygodę zapinania i samego użytkowania.

Jeżeli nie chcesz na początek wydawać sporej sumki na trapez (choć zastanów się, bo warto ;)) nadal masz spory wybór klasycznych trapezów. 

Od czego zacząć zakupy?

Jeżeli nie nauczyliście się jeszcze pływać ale wiecie, że zajawka na kitesurfing jest bardzo duża 🙂 przed rozpoczęciem nauki możecie pomyśleć nad zakupem swojej pianki i ewentualnych akcesoriów neoprenowych. Z resztą sprzętu niezbędnego do uprawiania kiteboardingu powinniście się wstrzymać. Dlaczego? Jest to dość spory wydatek, a sprzętu do wyboru jest bardzo dużo i warto ten zakup dobrze przemyśleć. Podczas nauki i pierwszych samodzielnych halsów, będziecie mogli zastanowić się nad Waszymi preferencjami i kierunkiem rozwoju. W szkółce poznacie instruktorów, innych pracowników czy samodzielnych kitesurferów, z którymi warto porozmawiać, posłuchać ich rad i opinii. 

Jako jedyni w Polsce jesteśmy szkołą z zamiaru multibrandingową, dzięki czemu nasi instruktorzy mają szeroką perspektywę i porównanie sprzętu różnych marek.

Jeżeli nie możecie zainwestować od razu w cały zestaw sprzętu, warto kompletowanie rozpocząć od „uzbrojenia” siebie. Poza wspomnianą wcześniej pianka warto zakupić swój pierwszy trapez, kamizelkę oraz kask, następnie pierwszy latawiec. Jaki pierwszy latawiec kupić? Biorąc pod uwagę fakt, że jesteś osobą początkującą i potrzebujesz więcej mocy na początek lepiej kupić ten większy, a z czasem dokupić mniejszy rozmiar. 

Najlepszą opcją jest zakup sprzętu po uprzednim przetestowaniu go. W trakcie sezonu dystrybutorzy marek „krążą” ze sprzętem po najpopularniejszych spotach lub możecie go wypróbować w stacjonarnych puntach testowych, którymi zazwyczaj są szkółki.

My zapraszamy Was na imprezę TEST DAYS – są to największe darmowe, ogólnodostępne testu sprzętu kite różnych marek w jednym miejscu.  Organizujemy ją od 12 sezonów w naszej bazie w Chałupach w trakcie długiego weekendu Bożego Ciała.

Sprzęt nowy czy używany?

Zazwyczaj ten dylemat rozwiązuje po prostu…grubość portfela 🙂 Jasne, że fajnie jest mieć nowy sprzęt, ale zakup całego zestawu to koszt rzędu kilkunastu tysięcy.

Co napewno warto kupić nowe to pianka. Jest to rzecz osobista i przy używanej nie wiemy w jaki sposób ją ktoś eksploatował 😉

Kolejny element to trapez. Tu również warto zastanowić się nad zakupem nowego, gdyż większość trapezów dopasowuje się do kształtu naszej sylwetki.

Przy wyborze deski spokojnie możemy rozważyć zakup używanej, gdyż poza normalnymi śladami użytkowania i ewentualnymi rysami ciężko coś w niej uszkodzić. Zakup nowej jest uargumentowany głównie dostępnością i ewentualnym walorem estetycznym.

Największy dylemat zazwyczaj jest przy zakupie latawca. Jeśli rozważacie zakup używanego sugerujemy wybrać z pewnych źródeł: od osób znanych w środowisku, ze sklepów lub szkółek, dla których sprzedaż latawca to nie jednorazowa akcja. Macie wówczas sporą szansę kupna sprzętu sprawdzonego pod kątem sprawności, a przedstawiony stan jest rzetelny i adekwatny do ceny.

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem jakiegokolwiek sprzętu to zapraszamy do naszego sklepu. Doradztwo i testy są u nas darmowe, a z naszą pomocą dokonacie w pełni świadomego zakupu w atrakcyjnych cenach.

Autorem wpisu jest Maciej Grzęda (prawdopodobnie najlepszy doradca do spraw sprzętu kitesurfingowego ;))