Jak przygotować się do sezonu kite/surf/wake?

Przygotuj się do sezon z Łukaszem Ceranem!

Często na Pro Campach miałem wizję, że fajnie by było mieć grupę pozytywnie zakręconych osób na punkcie sportów wodnych, kondycji i zdrowego odżywiania. Taką grupę, którą mógłbym trenować przez całą zimę, cały rok robić treningi kondycyjne i techniczne w Warszawie, zadbać o całościową formę – energię, zdrowe odżywianie, a na wyjazdach  XPC Pro Camp czy na szkoleniach XPC Wake zająć się już czystym progresem. I teraz zaczynam tę wizję realizować 🙂

Trening przygotowawczy do sezonu z Łukaszem Ceranem

Jak przygotować się do sezonu kite /wake / surf ?  

Dużo osób podpytuje mnie na szkoleniach jak najlepiej przygotować się do sezonu. Generalnie łatwo – należy zadbać o ogólną sprawność organizmu, wzmocnić wytrzymałość, siłę, dynamikę i refleks, wzmocnić mięśnie głębokie zwłaszcza w miejscach narażonych na kontuzje. Wyćwiczyć pamięć mięśniową określonych ruchów/trików, zadbać o odpowiednie odżywienie, nawodnienie organizmu i regenerację. Najważniejsza jest regularność i oczywiście robienie tego w miłej atmosferze 🙂

Tak właśnie wyglądają zajęcia, które prowadzę. Dodatkowo wszystkim chętnym robimy analizę składu ciała wraz z omówieniem wyników, a także pomagamy zmienić nawyki żywieniowe by mieli więcej sił i energii nie tylko do treningu, ale do życia na pełnych obrotach. Ostatnio w małej grupie zaczęliśmy również morsować, czyli wykorzystujemy różne możliwe podejścia by jak najlepiej przygotować się do nowych wyzwań.

Rozciąganie podczas wyjazdu kitesurfingowego do Brazylii

Dlaczego warto przygotować się wcześniej do sezonu?

Często obserwuję, że na wyjazdach zagranicznych pierwsze 2-3 dni ludzie chcą się rozpływać, kolejne 3-4 dni przypomnieć sobie stare triki, a dopiero gdy nabędą pewności ruchów, chcą zająć się nauką nowych manewrów. Wówczas zanim się obejrzą tygodniowy wyjazd mija. W ten sposób ciężko o postępy, a jeśli ktoś jeździ dwa, trzy sezony bez progresu, to kite zaczyna mu się nudzić. Na szkoleniach Pro Camp przyspieszam rozpływanie i szybciej przechodzę do progresu. Dodatkowo grupie łatwiej zmobilizować jednostki do przekraczania swoich granic komfort. 

Wiem po sobie i innych podopiecznych, że jeśli ktoś porządnie przygotuje się do wyjazdu, to może z niego wynieść dużo więcej. Kiedy planowałem trick Blind Judge 5 to przez ponad 3 miesiące robiłem sobie specjalne treningi by wzmocnić siłę i dynamikę.

Sri Lanka kitesurfing skok Łukasza Cerana

Jak wygląda trening przygotowawczy?

Na treningach ustalam, kto i kiedy ma jakiś wyjazd, co będzie tam robił, na jakim jest poziomie i na początku zajmuję się sprawnością ogólną. Im bliżej wyjazdu tym więcej technicznych ćwiczeń, tak by wyćwiczyć pamięć mięśniową danego manewru. Ćwiczenia przygotowane są przede wszystkim pod kitesurfing, wakeboard, surfing ale miłośnicy innych sportów deskowych też znajdą ćwiczenia dla siebie. Ja obecnie trenuję pod kitesurfing, foilsurfing raz wakeboard oraz…windsurfing, który wiele lat trenowałem zanim pojawił się kite 🙂 W moim najbliższym planie jest skoczyć podwójne salto do przodu na windsurfingu!

Łukasz Ceran trening z Warszawy.

Gdzie i kiedy odbywają się treningi?

Treningi odbywają się w czwartki o godzinie 19:45 w klubie FitTeam24 Nutrition w Warszawie. Jak jesteś zainteresowana/zainteresowany napisz do mnie.

Co ze sobą muszę zabrać na trening?

Pianki i kajty nie będą potrzebne na pierwszych zajęciach 😉 Natomiast kajciarze mogą zabrać swoje pasy trapezowe. Oczywiście nie zapomnijcie o luźnych ubraniach i wodzie.

Do zobaczenia!
Łukasz Ceran

Sprawdź jakie są wyjazdy Pro Camp z Łukaszem Ceranem w sezonie 2020.

Łukasz ”Książe” Ceran to jeden z najbardziej doświadczonych i utytułowanych polskich kitesurferów. Przygodę ze sportami wodnymi rozpoczął w wieku 6ciu lat na jednoosobowej łódce klasy Optymist. Później były lata Windsurfingu (klasy Aloha, Raceboard, Mistral One Design, Formuła 4-2, Formuła Windsurfing, Rollboard, Iceboard, Freestyle, Wave). Od 2002 roku uprawia kiteboarding. Pierwszy Mistrz Polski Kite Race, a także Mistrz Polski Freestyle. Dwukrotny Mistrz Polski Wakeboard Masters. Trenował między innymi Asię Litwin i Błażeja Ożóga na początku ich kariery kitesurfingowej. Były Prezes Polskiego Związku Kiteboardingu, sędzia zawodów Pucharu Polski i Mistrzostw Polski Ford Kite Cup, tester i konstruktor sprzętu Su-2, zawodnik teamu Ozone, ambasador marek Go Pro i Mystic, prywatnie kochający Mąż i Ojciec. Od 2007 roku prowadzi zajęcia Pro Campowe, a od 2013 wraz z Kite.pl pod marką XPC.

WYNIKI SPORTOWE:

Mistrz Polski w Wakeboardingu w kategorii  Masters  2011 i  2012
Mistrz Polski w Kitesurfingu w 2006 – Freestyle, 2009 i 2010 – KiteRace
Puchar Świata w Kitesurfingu –dyscyplina Race- trzecie miejsce w Grecji 2008 i trzecie miejsce w Maroku 2009
Piąte miejsce w dyscyplinie Freestyle – Włochy 2008,
Piąte miejsce w dyscyplinie Wave – Maroko 2009
Puchar Europy – pierwsze miejsce w klasyfikacji Overall – Austria 2010
Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w Windsurfingu, Iceboardzie i Rollboardzie.

Tagi

Tagi przypisane do tego artykułu: Brak tagów przypisanych do tego artykułu.