Historia kitesurfingu

Przedstawiamy Wam najważniejsze wydarzenia z historii kitesurfingu zarówno na Świecie jak i w Polsce. Od pierwszego latawca po zakwalifikowanie kitesurfingu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024.

Historia kitesurfingu na Świecie

1977 Gijsbertus Adrianus Panhuise wykorzystuje żagiel w kształcie spadochronu, zaczepionego do trapezu na desce windsurfingowej i płynie w pozycji stojącej. Wynalazek swój opatentował, lecz nie przyniósł mu znacznych korzyści, mimo to uważa się go za pioniera i twórcę kitesurfingu.

1984 Francuscy bracia Dominique i Bruno Legaignoux konstruują pierwszy latawiec z pompowaną komorą, testując go podczas pływania na nartach wodnych. Składają patent nazywając go WIPIKA (Wind Powered Inflatable Kite Action).

1994 Cory Roeseler przy współpracy z ojcem Williamem G. Roeseler przedstawiają latawiec o nazwie KiteSki w kształcie delty. Otrzymują patent za skonstruowanie przez nich drążka, na którym jest umocowany kołowrotek do zwijania linek, co pozwala samodzielnie wystartować latawiec z wody.

1997 Bracia Legaignoux patentują system czterolinkowego drążka sterowniczego, z którego korzystają producenci kitesurfingu do dziś.
W tym samy roku firma F-one rozpoczyna produkcję specjalnych desek kierunkowych (ang. directional) do kitesurfingu zaprojektowaną przez Raphael Salles.

Rozegrano pierwsze zawody kitesurfingowe na świecie KiteBoarding World Competition na wyspie Maui w Hawajach. Dołączyło dwudziestu dwóch zawodników, zwycięzcą został Marcus „Flash” Austin.

1999  Robby Naish, który do tej pory produkował latawce dwulinkowe na licencji Bruna Legaignoux (WIPIKA) zaczyna wprowadzać własny projekt czterolinkowego latawca o nazwie NAISH AR5.
W tym samym roku na Dominikanie, w miejscowości Cabarete, powstaje Międzynarodowa Organizacja Kiteboardingowa IKO (ang. International Kiteboarding Organization), której celem jest certyfikowanie szkółek, instruktorów oraz stworzenie międzynarodowego systemu szkolenia.

2000  Powstaje związek sportowy PKRA (Professional Kiteboard Riders Assiociation) organizujący do dnia dzisiejszego Puchar Świata w kitesurfingu.

2005 Następuje rewolucja w sprzęcie kitesurfingowym, wprowadzane na rynek latawce typu bow, stopniowo wypierają latawce typu c-shape.

2008 Powstaje organizacja IKA (International Kiteboarding Association), która dziś reprezentuje środowisko kiteboardingowe przed Światową Organizacją Żeglarską i Komitetem Olimpijskim.

2018 Decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego kitesurfing w formule foil zostaje wprowadzony na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024r. Przyznany zostaje jeden medal w sztafecie miks (startują razem kobiety/mężczyźni).

Historia kitesurfingu w Polsce

1999 Donat Raczkowski i Igor Czernik otwierają pierwszą szkółkę kitesurfingu pod nazwą ”Loop Kiteboarding Club”.
W tym samym roku rozpoczyna produkcję desek Mariusz Karaźniewicz pod marką SU-2, wprowadzając pierwsze w Europie cienkie deski z drewnianym rdzeniem. Wcześniejsze deski kitesurfingowe były produkowane w technologii windsurfingowej z rdzeniem styropianowym.

2000  Robert Sobociński otwiera na kempingu Chałupy 6 drugą szkółkę kitesurfingu w Polsce pod nazwą Kite.pl.
W tym samym roku organizowane są pierwsze nieoficjalne zawody kitesurfingu w ramach „Windsurfing Era Cup”.

2001  Organizowane są pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski w ramach „Windsurfing Era Cup”, gdzie odbyły się dwie konkurencje: best trick i hang time. Zwycięzcami byli Igor Czernik i Łukasz Koński.
W tym samym roku powstaje firma ”Loop”, która produkuje pierwsze polskie latawce.

2002  Organizowane są w Łebie zawody „Red Bull KiteBoardes” podczas których gościem specjalnym jest słynny Robby Naish.

2003  Powstaje pierwsze internetowe forum kitesurfingowe „kiteforum.pl”.

2004  Mariusz Czapliński wydaje pierwszy numer magazynu „Kitesurfing”.

2005  Dariusz Ziomek wydaje pierwszą w Polsce książkę o kitesurfingu.
W tym samym roku Organizowana jest pierwsza edycja, legendarnych później, amatorskich zawodów kitesurfingu pod nazwą „Coalition Loosers Contest”

2006  Organizowana jest pierwsza edycja Mistrzostw Polski „Ford Kite Cup”. Impreza odbywa się do dnia dzisiejszego.

2008  Ania Grzelińska zdobywa Puchar Świata w kitesurfingu w konkurencji freestyle na zawodach KPWT.
W tym samym roku Łukasz Ceran zajmuje trzecie miejsce na zawodach Pucharu Świata KPWT w Grecji.

2009  Marek Rowiński publikuje Kodeks Kitesurfingowego Prawa Drogi (KsPD) oparty na Międzynarodowym Prawie Drogi Morskiej (MPDM), państwowych przepisach morskich, żeglarskich, windsurfingowych oraz na powszechnie przyjętych zasadach obowiązujących w światowym kitesurfingu.
W tym samym roku na kempingu Chałupy 6 organizowana jest przez szkołę Kite.pl pierwsza edycja „Test Days” – największych testów sprzętu różnych marek. Impreza organizowana jest do dnia dzisiejszego.

2012  Karolina Winkowska zdobywa Puchar Świata w kitesurfingu w konkurencji freestyle na zawodach PKRA. Tytuł ten zdobędzie ponownie w roku 2014 i 2016.

2013  Powstaje Polski Związek Kiteboardingu (przekształcając się z wcześniejszego stowarzyszenia PSKite), którego celem jest propagowanie bezpiecznego uprawiania kiteboardingu, reprezentowanie środowiska kiteboarderów, certyfikowanie szkółek i instruktorów.

2015 Błażej Ożóg zdobył we włoskiej miejscowości Gizzeria brązowy medal mistrzostw świata w kitesurfingu w konkurencji race (wyścig)

2019 Julia Damasiewicz, nadzieja Polski na Igrzyskach Olimpijskich, zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy w żeglarskiej klasie Formuła Kite, następnie drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata na Sardynii oraz srebrny medal na Igrzyskach Sportów Plażowych rozgrywanych w Doha w Katarze.

Bruno Legaignoux

„When we were teenagers, me and my brother Dominique were competitive dinghy sailors. A few years later, we also became surfers, bodyboarders, windsurfers and skippers of our own cruising boats. We had always been very interested in high-efficiency sailing technology. We had seen the famous „Jacob’s Ladder” catamaran going fast upwind with a stack of Flexifoil kites, and we had seen the Birdsail, a kind of mini hang-glider that replaced the windsurf sail and that the inventor was using to navigate and jump high. We were trying to design a thick profile sail for boats and boards, but we didn’t find a way to achieve our goal. One day, the word „kite” came in the talks, and we said: „Why not? Let’s try it!”

Donat Raczkowski

„Na początku szkoliliśmy na pewnego czuja, braliśmy małego kajta, kursant pomachał latawcem i po paru godzinach wrzucaliśmy go do wody, gdzie miał się nauczyć pływać. Widziałem w w niemieckim magazynie „SurfMagazin” wkładkę na dwóch-trzech stronach na temat kajta. Tam właśnie znalazłem pierwszą instrukcję jak się tego nauczyć. Na podstawie tego tworzyłem szkolenie, a w między czasie pojechaliśmy na Dominikanę, gdzie w miejscowości Las Cabarete jest centrum organizacji IKO.“

Igor Czernik

„Na początku ciągnęliśmy się na wózku typu „Bagi”. Potem wpadł nam do głowy pomysł, żeby stanąć na desce windsurfingowej i na napiętych linkach latawca po prostu popłynąć z wiatrem kilkadziesiąt metrów. Niestety kite później był w opłakanym stanie. Wpadał do wody i nie można było go wystartować. Potem zacząłem grzebać bardzo mocno w internecie i oglądać pierwsze filmiki, w których różne osoby próbowały zaczynać pływać na kajcie. Także absolutnie metodą prób i błędów uczyliśmy się jak odpalić latawiec, jak pracować z latawcem żeby w ślizgu jeszcze go utrzymać. Potem oczywiście kolejny krok to rufa, nie wspomnę nawet o skokach, bo do tego jeszcze troszeczkę nam brakowało, ale rzeczywiście największy problem to był start z wody i oczywiście próba zrobienia zwrotu. Pierwsze lekcje z deską i kajtem to byli ochotnicy tzw. z pierwszej łapanki czyli byli to różni nasi koledzy i znajomi, którzy potem łapali bakcyla i kupowali sobie latawce i próbowali samodzielnie sobie coś robić.”

Łukasz Koński

„Na początku to oczywiście było około godzinki z latawcem na brzegu, pod okiem takiego instruktora miejscowego, który mieszkał na Teneryfie, gdzie już pływał na kajcie dwa lub trzy lata. Po godzinie weszliśmy do wody i robiliśmy pierwsze bodydragi i pierwszy raz latawiec wystartowałem z wody samodzielnie. Po chyba dwóch godzinach wziąłem deskę pod nogi i próbowałem pierwszych startów…
To była deska ”directional” taka dosłownie windsurfingowa czyli prawie dwa i pół metra tylko po prostu z przykręconymi footstrapami i do tego mały latawiec.”

Łukasz „Książe” Ceran

„Początki mojej przygody z kitem były wesołe. W 2001 kolega przyjechał na Hel i zaczął mnie uczyć. Ustawił kajta w środku strefy mocy (Power Zone) i powiedział, żebym podrzucił kajta do góry i się odsunął. Wystartowałem tak latawiec, a kolega poleciał 30 metrów na brzuchu po plaży i znalazł się obok mnie. Spytałem czy tak należy startować kajta, odpowiedział że zawsze tak startuje, że tak na kursie uczyli. Tylko na kursie robił to na 2 metrowym latawcu, o czym wtedy nie wspomniał. Na wodzie dostałem latawiec i po 2 godzinach prób i dryfowania zacząłem pływać po 100-200 metrów. Kuba pożyczył mi kajta na tydzień. Następne kilka moich startów wyglądało tak samo, koledzy podrzucali kajta w „Power Zonie”, a ja leciałem na brzuchu pomiędzy deskami 30 metrów.

Raz, gdy szedłem na wodę, z pobliskiej szkółki wyszło z 30 osób, było mi miło, że wspierają mnie, jako pioniera tego sportu ( byłem pierwszym kajciarzem na tym kempingu). Zapytałem ich, czy przyszli zobaczyć jak pływam, na co odpowiedzieli, że nie, chcą tylko zobaczyć jak startuję. Rok później, gdy na pokazach RedBull Riders zobaczyłem jak Robby Naish startuje kajta spokojnie z krawędzi wiatrowej poczułem się jak idiota”

Robert Sobociński

„To wyglądało tak, że szkoła ”Surf Magic” powstała w 1991 roku, jako szkoła windsurfingu gdzie działała na początku na Mazurach, a po sezonie na koniec sierpnia i wrzesień przenosiła sie do Chałup. ”Kite.pl” zaczął działać już pod koniec 2000 roku na kempingu Chałupy 3 jako marka szkoły ”Surf Magic”. Od 2001 roku szkoła ”Surf Magic” przeniosła sie z Mazur do Chałup na stałe, gdzie na kempingu Chałupy 6 zbudowała swoją bazę dla dwóch szkół; windsurfingu Surf Magic i kitesurfingu Kite.pl. Była to druga szkoła kitesurfingu w Polsce.”

Jeśli zainteresował Cię temat o historii kitesurfingu koniecznie obejrzyj ten film:

Chcesz zobaczyć na żywo kitesurfing sprzed lat, a nawet przepłynąć się na ówczesnych sprzęcie? Zapraszamy na kolejną edycję Retro Days vol.2 w sezonie 2020. Oczywiście w bazie Kite.pl na Chałupy 6 🙂 Więcej info wkrótce, a tymczasem zobaczcie jak było na pierwszej edycji:

Podobał Ci się artykuł? Zobacz nasze inne wpisy na blogu.

Tagi

Tagi przypisane do tego artykułu: Kitesurfing.